Hlavní stránka Info a média Komentáře Ústavní soud dráždí politiky

Ústavní soud dráždí politiky

9. 5. 2011

Ústavní soud se svými posledními verdikty opět znelíbil části vládnoucí politické elity. Zástupci ODS už naznačují, že by chtěli omezit pravomoci soudců.

 

PRAHA - Jako první připustil revizi pravomocí soudců šéf justice Jiří Pospíšil (ODS) v LN těsně poté, co shodili vládě zákon o změně stavebního spoření. V reakci na verdikt se ministr nechal slyšet, že je na čase uvažovat o „okleštění“ pravomocí Ústavního soudu. 
„Nebráním se konstruktivní debatě na toto téma,“ uvedl Pospíšil na konci dubna s tím, že jen nepovažuje za vhodné k radikální změně sahat bezprostředně po verdiktu, který se nelíbil aktuální většinové síle ve sněmovně. 
Jeho názor včera v podstatě okopíroval i premiér Petr Nečas (ODS). Současná role Ústavního soudu se mu nezdá, v diskusním pořadu televize Prima uvedl, že „aktivismus Ústavního soudu v některých věcech vede k legitimní debatě, zda nezměnit ústavu“. 
Měnit pravomoci? To je útok na nezávislost soudu, horlí opozice Jenže v boji proti ústavním soudcům zůstanou občanští demokraté prozatím osamoceni. Justiční experti TOP 09 i Věcí veřejných totiž LN potvrdili, že omezování působnosti soudu nemají v plánu. 
„TOP 09 nepřipouští debatu o omezení kompetencí Ústavního soudu. Podobná snaha se objeví vždy, když soud vydá pro politiky nemilý nález. Jenže tím plní roli strážce hodnot a je naší pojistkou,“ tvrdí Stanislav Polčák z TOP 09. Zároveň připomíná, že případnou změnu ústavních pravidel by soudci zřejmě sami mohli změnit. 
Podobné stanovisko má i šéfka poslaneckého klubu VV Karolína Peake, která zároveň předsedá sněmovnímu ústavně-právnímu výboru. „Důvod pro okleštění pravomocí Ústavního soudu nevidím,“ tvrdí politička. „I když rozhodnutími ovlivňuje státní rozpočet, jádro verdiktu je většinou takové, že se s ním ztotožňuji,“ dodala Peake. 
Nečas při své kritice předpojatosti vycházel z výroku místopředsedkyně soudu Elišky Wagnerové. Ta v rozhovoru pro LN na adresu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a jeho návrhu změn ve stavebním spoření prohlásila, že „pracovat jenom se slovy, abych dospěla k chtěnému výsledku při popření účelu, nejde. To je netolerovatelné. Kdybych se vrátila do historie, takhle se pracovalo v nacistickém Německu“. 
Její výrok podle Nečase prokazuje „jistou míru osobní a politické podjatosti“. V západních zemích by kvůli tomu prý musela vážně zvažovat rezignaci. Opoziční ČSSD podle svého šéfa Bohuslava Sobotky považuje premiérovy výroky za „nepřijatelný útok na nezávislost rozhodování Ústavního soudu a za zpochybnění soudního systému v Česku“. 
Vedení soudu se k možné změně své působnosti odmítlo vyjádřit. Wagnerová nechtěla záležitost vůbec komentovat, šéf soudu Pavel Rychetský celý den nezvedal telefon. 
 
Sociální demokraté uspěli u Ústavního soudu mimo jiné se stížností na vládní úpravy stavebního spoření. Verdikt čtený Pavlem Rychetským si předseda ČSSD vyslechl osobně. Politici ODS naznačují, že by mohli zkusit okleštit pravomoci soudců. Partneři z koalice o tom neuvažují, ČSSD je jasně proti. 

Autor: Lidové noviny