Hlavní stránka Info a média Komentáře Staré a nové RUD? Jako Favorit a Superb, rozdíl jako hrom. (Pavel Čížek)

Staré a nové RUD? Jako Favorit a Superb, rozdíl jako hrom. (Pavel Čížek)

19. 7. 2012

Pan Martin Zrzavecký, náměstek primátora města Plzně se vyjádřil na svém blogu tak, že nové rozpočtové určení daní nevyhovuje nikomu, ani obcím do 2 000 obyvatel. Je to podobné konstatování, jako kdyby se řeklo, že nový Superb je špatný proto, že např. v jeho přehrávači chybí nějaká funkce, proto je lépe jej nekupovat a jezdit starým Favoritem, který přehrávač nemá vůbec.
Staré a nové RUD? Jako Favorit a Superb, rozdíl jako hrom. (Pavel Čížek)

Staré a nové RUD? Jako Favorit a Superb, rozdíl jako hrom. (Pavel Čížek)

Starý Favorit je pro obce stávající systém daní. Obce budou mít v příštích letech větší náklady, národní dotace se ruší a evropské dotace budou mít před novým plánovacím obdobím přestávku, prostě Favorit bude mít stále více poruch.

Superbem je nové rozpočtové určení daní. Daně se budou přidělovat podle:

- počtu obyvatel (dle principu čím větší obec, tím více na obyvatele),

- podle počtu žáků ve školách (aby se obce nemusely každoročně dohadovat o provozních nákladech na jednoho žáka a obce bez školy je nemusely platit)

- a podle rozlohy katastru.

K tomu jsou mimořádně vyjmuta města Praha, Plzeň, Brno a Ostrava – ty dostanou na občana více, než by jim podle počtu obyvatel příslušelo. Odhadované přírůstky rozpočtů dle ministerstva financí: Rokycany + 20 mil. Kč, Tachov +15, Sušice +18, Přeštice +17, Kralovice, Nepomuk, Blovice, Starý Plzenec +10, Kasejovice +3,5, Švihov +5 mil Kč atd. I když konečné částky mohou být nižší dle vývoje ekonomiky, je to pořád velká změna k lepšímu.

A nyní k tomu „nekvalitnímu přehrávači v Superbu“. V návrhu zákona opravdu problém je. V závěru projednávání zákona navrhli odborníci ministerstva financí korekci poslední úpravy daní pro obce z roku 2008, předloženou shodou okolností tehdy také M. Kalouskem, kdy obce s velmi velkým katastrem získaly mnohem vyšší příjmy než ostatní. V Plzeňském kraji by toto „snížení navýšení příjmů obcí z roku 2008“ snížilo stávající příjmy až 80 malých obcí. Starostové a nezávislí a Spolek pro obnovu venkova proto usilovali o to, aby tato korekce nebyla vůbec, nebo byla co nejmenší.

Zákon byl nyní skutečně poslanci schválen pouze s tou úpravou, že k případnému snížení navýšených příjmů obcí z roku 2008 dojde jen tam, kde je velikost katastru obce na 1 obyvatele větší než 10 ha. To by se mělo týkat jen minima obcí.

Pokud zákon schválí ještě Senát, bude zásadní to, že i menší města a obce budou moci více investovat do svých škol, cest, vodovodů, hřišť. Stovky malých investic po celém kraji jsou pro rozvoj ekonomiky určitě lepší než např. jedna velká stavba za miliardu v hlavním městě.
 

Autor: blog.idnes.cz