Hlavní stránka Info a média Komentáře STAN: Obce a města díky naší novele získaly za loňský rok miliardy korun navíc, velká města netratila

STAN: Obce a města díky naší novele získaly za loňský rok miliardy korun navíc, velká města netratila

16. 9. 2014

Novela zákona o rozpočtovém určení daní (rud) z dílny stan a top 09 přinesla za rok 2013 obecním a městským pokladnám v české republice dohromady přes 14 miliard korun navíc, vyplývá to z dat ministerstva financí. Nejvíce si polepšily obce a města, které mají od jednoho do deseti tisíc obyvatel. i přes nepodloženou kritiku politických konkurentů ani velká města na novele netratila. Praha získala o dvě procenta víc, než v roce 2012, Brno si polepšilo o jedno procento.
STAN: Obce a města díky naší novele získaly za loňský rok miliardy korun navíc, velká města netratila

STAN: Obce a města díky naší novele získaly za loňský rok miliardy korun navíc, velká města netratila

„Cílem novely bylo spravedlivě rozdělit daňové příjmy z rozpočtu mezi všechny obce a města, což se povedlo. Dokládají to data, která máme k dispozici od ministerstva financí pod vedením Andreje Babiše. Průměrně se takové příjmy totiž navýšily o 23 procent, což platí především u menších a středně velkých obcí a měst,“ řekl předseda STAN a liberecký hejtman Martin Půta.

Novela zákona navýšila daňové příjmy z RUD celkem 6 121 obcím a městům. Čtrnáct dalších zůstalo přibližně na svém a zbylým 113 obcím, jejichž průměrný počet obyvatel je asi 450, se příjmy snížily průměrně o 15 procent. Příčinou snížení daňových příjmů z RUD těchto malých obcí je kombinace jejich velké katastrální rozlohy a nízkého počtu obyvatel, což v předešlém rozpočtovém určení nebylo spravedlivě zohledněno.

Někteří političtí konkurenti se navíc snaží před volbami mást veřejnost tvrzením, že novela připravila Prahu a Brno o peníze. To však není pravda. „Buď neumí číst, nebo lžou, protože Praze meziročně stouply daňové příjmy na základě RUD o dvě procenta, Brnu o jedno procento, ale třeba Liberci o sedm procent,“ řekl místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN).

Kandidát na primátora Prahy za STAN, Zelené a lidovce Petr Štěpánek pomluvy odsuzuje a změnu v zákoně chválí. „Bývalý primátor Bohuslav Svoboda z ODS se mýlí v tom, že by magistrát na novele zákona tratil. Naopak, novela peníze přinesla. Je však škoda, že pan Svoboda ani jeho nástupce nedokázali rozdělovat peníze spravedlivě i mezi městské části. Z 92 procent, které si ponechává magistrát, se ještě před lety dostával podíl i do městských částí formou dotací. To už dnes skoro neplatí a je třeba to napravit,“ řekl Štěpánek (Zelení).

S tím souhlasí starostka městské části Praha – Slivenec Jana Plamínková, trojka na pražské trojkoaliční kandidátce. „Z částky okolo 32 000 korun, které posílá magistrátu stát na každého občana Prahy, městské části dostávají pouze 2 400 korun, tedy asi jen 8 procent. Zbytek si město ponechává pro vlastní potřebu,“ stěžuje si starostka Plamínková (STAN) a dodává: „Z této minimální částky musí městské části zaplatit chod všech škol na svém území, údržbu parků i dětských hřišť, provoz úřadu, údržbu komunikací a spoustu dalších věcí. Přidělené peníze nám rozhodně nestačí,“ odmítala postup pražského magistrátu Jana Plamínková.

Karel Kreml, tiskové oddělení STAN

Autor: Tiskové oddělení STAN