Hlavní stránka Info a média Komentáře Ondřej Lochman: Finsko přehodnotilo svou neutralitu a míří do NATO

Ondřej Lochman: Finsko přehodnotilo svou neutralitu a míří do NATO

12. 5. 2022

Rozhodnutí Finska vstoupit do NATO je jasným vzkazem pro Rusko, že ani tradičně neutrální země neignorují činy páchané na Ukrajině a vyvozují z nich důsledky pro svou bezpečnost. Tento severský stát bude velkou posilou pro všechny členy Aliance –⁠ nejen vojenskou, ale i morální.

Ondřej Lochman: Finsko přehodnotilo svou neutralitu a míří do NATO

Ondřej Lochman: Finsko přehodnotilo svou neutralitu a míří do NATO

Vstupem Finska do NATO by Aliance získala silného spojence s početnou armádou, moderním vojenským arzenálem a silným obranným rozpočtem. Ale nejen to. Připojením Helsinek posílí spojenci bezpečnost v Baltském moři a Arktidě. 

Nesoustřeďme se však pouze na materiální a územní výhody, které zapojení Finska do obranné aliance přinese. Mnohem důležitější se v tuto chvíli zdá být vzkaz, který Finové svým rozhodnutím vyslali směrem k Putinovi. To, že přehodnotili svou dlouholetou neutralitu, znamená, že vnímají Ruskou federaci jako skutečnou hrozbu. Současně se ale východním sousedem a jeho výhrůžkami nenechali zastrašit. Stejně jako Evropa a svět. Věřím, že Finsko doprovodí při vstupu do NATO i Švédsko, které má se svým sousedem velmi propojenou zahraniční politiku.

Autor: Ondřej Lochman