Hlavní stránka Info a média Komentáře Mikuláš Bek: Máme za sebou polovinu předsednictví

Mikuláš Bek: Máme za sebou polovinu předsednictví

18. 10. 2022

Začátkem října vstoupilo české předsednictví do druhé poloviny. Během té první rezonovala hlavně témata spojená s ruskou invazí na Ukrajinu. Ze dvou mimořádných Rad pro energetiku vzešla společná evropská opatření řešící energetickou krizi, kterou vyvolalo Rusko snížením dodávek plynu do Evropy. Členské státy odsouhlasily poskytnutí finančních prostředků Ukrajině, prodloužení protiruských sankcí nebo pozastavení dohody, která zjednodušovala Rusům získání víz pro cesty do EU. 

Mikuláš Bek: Máme za sebou polovinu předsednictví

Mikuláš Bek: Máme za sebou polovinu předsednictví

Zmírnění dopadů cen energií
Ministři pro energetiku se na konci září dohodli na dočasných opatřeních, která přispějí ke snížení cen elektřiny pro domácnosti a malé a střední podniky. Dohoda zavádí povinné pětiprocentní omezení spotřeby elektřiny ve špičce, které automaticky povede ke snížení ceny. Nebude totiž potřeba tolik využívat nejdražší zdroj pro výrobu elektřiny, kterým je v tuto chvíli zemní plyn. Členské státy se dohodly na zastropování zisků výrobců elektřiny s nízkými náklady, kteří těží z aktuálně vysokých cen plynu. Nadměrné zisky půjdou na pomoc domácnostem a malým a středním podnikům. V rámci solidárního příspěvku budou využity zisky firem, které podnikají v sektoru fosilních paliv. Tento balíček je konkrétním krokem EU, jak pomoci členským státům při řešení současné energetické krize. Další návrhy, které pomohou obyvatelům a podnikům, včetně průmyslu, by měla Evropská komise představit v nejbližší době. České předsednictví pak bude pokračovat v co nejrychlejším tempu vyjednávání a přijetí dalších kroků, které povedou ke snížení dopadů vysokých cen energií na všechny obyvatele EU.

Další opatření proti Rusku a finanční pomoc Ukrajině
Už na neformálním jednání v Praze na konci srpna se ministři zahraničí členských zemí EU shodli, že je potřeba ztížit Rusům získávání víz v členských zemích. Výsledkem bylo zastavení takzvané dohody o vízové facilitaci, která občanům Ruské federace umožňovala snazší proces. O pozastavení dohody formálně rozhodla Rada EU 9. září. Prakticky to znamená, že dostat víza do kterékoli země EU bude nyní pro Rusy nákladnější a administrativně náročnější.

V polovině září členské státy odsouhlasily prodloužení sankcí o dalších šest měsíců vůči 1 206 ruským občanům a 108 subjektům, které jsou spojeny s ruskou agresí na Ukrajině. Jedná se například o úplný zákaz vstupu na území EU, zmrazení majetku nebo zákaz zpřístupnění finančních prostředků. 

České předsednictví stálo u rozhodnutí o další makrofinanční pomoci Ukrajině ve výši 5 miliard eur ve formě výrazně zvýhodněných dlouhodobých půjček. Jedná se o další část z balíku celkem 9 miliard eur, který EU Ukrajině přislíbila v květnu. První miliardu schválili ministři už v červenci, předsednictví bude dál pracovat na co nejrychlejším poskytnutí zbylých 3 miliard. Válkou zasažená země použije finanční prostředky na běžný provoz státu, například zajištění chodu úřadů, škol nebo nemocnic.

Pomoc Ukrajině byla hlavním bodem také na agendě ministrů zemědělství EU, ke kterým se osobně připojil ukrajinský protějšek Mykola Solskyj. Ministři jednali především o zlepšení kapacity vývozu ukrajinské zemědělské produkce, zejména obilovin.

Neformální Rady v Praze
V Praze pokračovala série neformálních Rad. Na zářijových zasedáních se setkali postupně ministři odpovědní za politiku soudržnosti, zdravotnictví, ochranu spotřebitele, finance a zemědělství. Témata ekonomických důsledků ruské vojenské agrese vůči Ukrajině, implementace Evropského plánu boje proti rakovině nebo potravinového zabezpečení budou v příštích měsících také na programu formálních jednání v Bruselu.

České předsednictví v Radě EU není jen o politických jednáních, ale má rovněž bohatý kulturní program. V Praze i Bruselu se v září uskutečnila celá řada kulturních a doprovodných akcí.

Zahajovací koncert v Bozaru a benefiční koncert pro Ukrajinu
Kulturní centrum Bozar v centru Bruselu je dějištěm mnoha kulturních akcí spojených s předsednictvím České republiky v Radě EU. Jinak tomu nebylo ani u koncertu PKF – Prague Philharmonia, který otevřel místní podzimní koncertní sezonu. Vystoupili klavírní virtuozové Tomáš Kačo a Lukáš Vondráček. Zazněla, mimo jiné, autorská skladba Tomáše Kača s názvem Stronger than Yesterday, kterou připravil speciálně pro české předsednictví. Program sklidil  u bruselských diváků ohromný úspěch, obecenstvo odměnilo hudebníky potleskem ve stoje. 

V Bruselu na prostranství před Evropským parlamentem se uskutečnil benefiční koncert pro Ukrajinu, na kterém vystoupili Xindl X, Crossband a ukrajinská skupina Patsyki z Franeka. V závěru koncertu předala velvyslankyně Edita Hrdá šéfovi Mise Ukrajiny při EU Vsevolodu Chentsovi přes 2 600 eur, které na místě vybrali dobrovolníci v hotovosti.

Koncert pro Evropu: na hladině Vltavy se rozezněly melodie známých českých skladatelů
Dne 2. září 2022 se nedaleko Žofínského paláce v Praze uskutečnil mimořádný koncert u příležitosti českého předsednictví v Radě EU. Jedinečné události reprezentující české předsednictví se ujala Česká filharmonie, pro kterou to byla historicky první zkušenost na hladině Vltavy. Pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova zazněla Smetanova Vltava, Dvořákův Karneval a Janáčkova monumentální Glagolská mše. Koncert vysílala živě Česká televize. 

Představení Dejvického divadla
Hru Elegance molekuly odehráli v Bruselu a Lovani herci Dejvického divadla. Diváci zhlédli příběh vynálezu a velice dramatického průmyslového vývoje látek, které dnes léčí AIDS u milionů pacientů po celém světě. Belgická premiéra této hry byla o to symboličtější, že českému chemikovi Antonínovi Holému pomáhal při vývoji potřebné molekuly belgický kolega Erik De Clercq, který se představení v Lovani osobně zúčastnil.

Přehlídka českého designu, setkání s literaturou a regionální akce „Předsedáme EU“
Výstava Design a transformace představuje zahraničnímu publiku historii i současné trendy českého designu. Kromě expozice konkrétních produktů se mohou návštěvníci Design Muzea Brusel do konce roku seznámit s příběhy 14 vybraných firem a projektů. Jsou mezi nimi například Lasvit, TON, Prusa Design nebo Linet. V září pokračoval cyklus regionálních akcí s názvem Předsedáme Evropě s pestrým kulturně vzdělávacím programem, který se odehrál v Českých Budějovicích, Pardubicích, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Karlových Varech, Plzni a Jihlavě. Projekt Meet Czech Literature ve spolupráci s Českým literárním centrem nabídl v říjnu setkání se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou, spojené s autorským čtením z jejího nejúspěšnějšího románu Hana. 

Velvyslanci členských států EU přijeli na návštěvu České republiky
Velvyslanci při EU ze všech 27 členských států, kteří v Bruselu připravují jednání ministrů v rámci tzv. Výboru stálých zástupců II (COREPER II), navštívili ČR. Program odstartoval v Karlovarském kraji, který je jedním ze tří českých uhelných regionů. Diplomaté tak měli příležitost vidět v praxi využití evropských fondů na podporu transformace. Druhý den návštěvy se velvyslanci přesunuli do hlavního města: setkali se s českými politiky, diskutovali se starostou Kyjeva Vitalijem Kličkem a navštívili výstavu Alfonse Muchy ve Valdštejnské jízdárně.

Autor: Mikuláš Bek