Hlavní stránka Info a média Komentáře Michaela Opltová: Jaderný odpad – důvod ke stávkám, nebo příležitost pro obce?

Michaela Opltová: Jaderný odpad – důvod ke stávkám, nebo příležitost pro obce?

1. 3. 2023

Tento měsíc mě ve Sněmovně bude čekat zpravodajování zákona o hlubinných úložištích. Hlavní změny spočívají především ve větším zapojení obcí a krajů do procesu výběru místa úložiště, zároveň by se díky zákonu měla zlepšit také informovanost občanů ohledně celého procesu. Dosud debatu o úložištích provázely velmi bouřlivé diskuze, a proto mi připadá důležité, abych se pokusila vysvětlit, o co v novém zákoně půjde a proč se úložiště nebát.

Michaela Opltová: Jaderný odpad – důvod ke stávkám, nebo příležitost pro obce?

Michaela Opltová: Jaderný odpad – důvod ke stávkám, nebo příležitost pro obce?

Zákon o hlubinných úložištích chce upravit stávající zákony tak, aby vyhovovaly tomu, jak moc je otázka hlubinných úložišť specifická. Pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu je nutné se řídit tzv. horním zákonem o podmínkách těžby, atomovým zákonem a zákonem o zásazích do zemské kůry. Navrhovaný zákon nemá negativní dopad na životní prostředí. Od zákona naopak čekáme, že bude mít pozitivní dopady na posílení veřejné kontroly v důsledku širšího zapojení obcí a veřejnosti do jednotlivých řízení směřujících k umístění hlubinného úložiště.

Zákon definuje pravomoci Ministerstva průmyslu a obchodu a určuje, jakou roli v procesu výběru a provozování úložiště hrají obce, Ministerstvo životního prostředí a Správa úložišť radioaktivních odpadů. Také definuje, jak mohou obce vyjádřit svůj názor na úložiště. 

Tři důvody, proč je nutné vybudovat hlubinné úložiště: 
1) Vysokoaktivní odpady a vyhořelé jaderné palivo už existují. Každý rok jich v České republice vznikne přibližně 80 až 100 tun. Většinou se jedná o vyhořelé palivo z jaderných elektráren. Vzhledem k plánovanému zvýšení využívání jaderné energie a s tím spojené možné dostavbě nových bloků jaderných elektráren, bude tohoto odpadu přibývat. Zároveň je jaderná energie velmi bezpečná a dlouhodobě udržitelná, ačkoliv je důležité využívat také jiné ekologické formy energie, například z větru nebo vody. V současné době ale není možné, abychom využívali například pouze větrnou nebo vodní energii.

2) Dlouhodobá perspektiva. Nejvhodnějším způsobem trvalého zneškodnění vysokoaktivních odpadů je hlubinné úložiště, ve kterém je radioaktivní odpad uchován v neprodyšných schránkách, ze kterých bude případně vytažen až ve chvíli, kdy budeme umět pracovat s jaderným odpadem jinak – například v komunitní energetice, kdy ho budeme schopni využít dalším způsobem.

3) Hlubinné úložiště je nejbezpečnější řešení, úložiště musí splňovat přísné požadavky na bezpečnost a technické řešení. Opravdu tedy nehrozí, že by byla ohrožena bezpečnost obce a lidí žijících v blízkosti úložiště.

Naprosto rozumím strachu občanů, kteří odmítají hlubinné úložiště. Skutečně se ale jedná o řešení, které podléhá těm nejvyšším bezpečnostním standardům. Strach z úložiště je způsoben především nedostatečným množstvím informací o tomto tématu. I proto jednám se starosty obcí, kterých by se hlubinné úložiště mohlo týkat, o případných vylepšeních současného návrhu zákona, který vychází z jejich přímé zkušenosti. Máme společný zájem, chceme především funkční komunikaci s veřejností, udržitelné nakládání s jaderným odpadem a bezpečí pro naše občany.