Hlavní stránka Info a média Komentáře Barbora Urbanová: Chci, aby byl slyšet hlas lidí, kteří mají chuť zemi posouvat

Barbora Urbanová: Chci, aby byl slyšet hlas lidí, kteří mají chuť zemi posouvat

30. 5. 2021

Většina starostů s velkým i malým “s” jde do politiky proto, že chtějí něco spravit. Ve svých městech se jim nežije dobře, bezmocně sledují, jak jejich předchůdci nehospodaří poctivě nebo prostě nepečují o místo, kde žijí.

Barbora Urbanová: Chci, aby byl slyšet hlas lidí, kteří mají chuť zemi posouvat

Barbora Urbanová: Chci, aby byl slyšet hlas lidí, kteří mají chuť zemi posouvat

Zatím není v naší zemi zcela obvyklé, že pro zapojení ve veřejném životě nemají lidé ten “protestní” důvod. Já bych si ale přála, aby to bylo mnohem častější. Aby se zájem o politiku zvyšoval, aby nebylo tak vzácné, že někdo ví, kdy přesně jsou jaké volby. Aby to bylo přirozené, protože zajímat se je prostě normální. Aspoň v těch zemích, které považuji za dobré místo k životu. Moc se mi líbilo v Dánsku, v Norsku, na Novém Zélandu, jsou to země, které jsou dlouhodobě na špičce díky svému vzdělávacímu systému a v měřeních spokojenosti se životem svých obyvatel.

Jsem ale přesvědčena, že “za lepším” není třeba se stěhovat. V tomhle jsem velký vlastenec, rodačka z Dolních Břežan, která si nedokáže představit, že bude žít někde jinde než tam, kde její rodina zapustila své kořeny. Rodiče mě vychovávali k tomu, abych chtěla věci měnit, pokud se mi teda něco nelíbí. A byť všechno v mém nejbližším dosahu je skvělé a já nemám potřebu nijak výrazně měnit skvělé projekty, které vymýšlí náš starosta Věslav Michalik v Dolních Břežanech, je tu přece jen pár věcí, které mě pálí.

Jsou to například mladé rodiny a jejich situace na začátku jejich společného života - pokud chtějí děti, jeden z rodičů musí na poměrně dlouhou dobu přerušit třeba i slibně se rozjíždějící kariéru. A najednou se jim, skrz dle mého naprosto nesmyslnou daňovou slevu na nepracující manželku, vlastně vyplatí mít jednoho nepracujícího člena domácnosti. Proč? Proč tyto ženy ano, většinou se to týká žen) nemají možnost pracovat na daňově zvýhodněných zkrácených úvazcích? Neříkám, že každý musí jít pracovat hned po porodu. Myslím si ale, že pro společnost je prospěšné, když lidé, kteří pracovat chtějí a mohou, tu možnost mají. A ten stát tu má být proto, aby nás v tom podporoval. Líbí se mi tzv. dánský model. Jedná se o systémovou podporu soběstačnosti, přes to, že se tu velmi ctí rodina a dodržují tradice.

Děti a jejich výchova jsou středobodem strategie celé země, protože pokud jsou spokojené, jsou spokojení i jejich rodiče. Další důraz je kladen na skupinu seniorů, kteří mají nejen velmi slušné důchody, ale také vyžití. Aktivním stářím se nerozumí pouze starost o vnoučata, ale také cestování, vzdělávání, což pomáhá držet krok s dobou. Tohle všechno vede k tomu, že se ti, kteří “to platí”, tedy lidé v produktivním věku, vlastně cítí velmi dobře ve vlastní zemi, protože mají pocit, že je postaráno o jejich blízké a že stejně tak bude jednou postaráno i o ně. Mimochodem, k velmi podobné strategii došlo po dlouhé debatě i město Kolín pod vedením Víta Rakušana a později Michaela Kašpara.

Nemyslím si, že by si lidé v politice měli “řešit svoje problémy”, to bychom tady měli až moc majitelů Agrofertu v roli premiéra, myslím ale, že mají problémy svého okolí vnímat a pokoušet se, pokud tu možnost mají, s tím pomáhat. A já ve sněmovně, kde už 4 roky pracuji jako asistentka našeho pana předsedy, vidím, že přesně to spojuje naše poslance. Je to právě ta prostá touha pomáhat lidem. Na to, že jsme v jedné partě s takovými lidmi, můžeme být pyšní.

V letošním roce mě najdete na koaliční kandidátce s Piráty v našem kraji. Moc děkuji za důvěru, kterou mi vyjádřili kolegyně a kolegové na krajském sněmu, velmi si toho vážím. Kdyby náhodou v říjnu ta kandidatura “dopadla”, budu ráda a pokusím se měnit věci tak, aby byl slyšet hlas lidí kolem třicítky, kteří by naši zemi rádi posouvali. A budu se snažit i o to, aby ten “vstup do politiky” nebyl takovou zvláštností, jako teď je.

Autor: Tomáš Pergl