Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Petr Gazdík: Menšinovou vládu pravice s podporou ČSSD si nedovedu představit

Petr Gazdík: Menšinovou vládu pravice s podporou ČSSD si nedovedu představit

11. 4. 2011

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík podle svých slov do vysoké politiky nechtěl. „Skoro každý den se tluču do hlavy, kam jsem to vlezl,“ říká. Prioritou je pro něj prosazení změny rozpočtového určení daní, aby menší obce a města dostávaly více peněz. Gazdík rezolutně odmítá poţadavek rozpadajících se Věcí veřejných na odchod místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska i šéfa rezortu zemědělství za ODS Ivana Fuksy. Po horkém politickém víkendu odhaduje šance vlády na přežití 49 ku 51.

 

* E15: Požadujete, aby ministři, náměstci a další lidé, kteří jsou nějakým způsobem spojeni s bezpečnostní agenturou ABL, opustili vládu a úřady. Vysvětlete proč.
 
Zjevně dochází k privatizaci veřejné moci, k zásadnímu ohrožení demokracie v této zemi. Boj proti podobným praktikám je jedním ze základních programových cílů TOP 09 a Starostů.
 
 
* E15: Propojení agentury ABL s některými vrcholnými představiteli Věcí veřejných ale není žádné tajemství. To jste na to přišli až nyní?
 
Už při počátečních jednáních, kdy se domlouval vznik trojkoaliční vlády, jsme měli velké pochybnosti o tom, nakolik jsou záměry ABL propojené s politikou. Nicméně Vít Bárta nám dal řadu záruk, že skutečnost je opačná. Nemůžete jednat s někým, komu nevěříte. V pátek zveřejněné důkazy, včetně zvukových záznamů, ale jednoznačně popírají Bártovy sliby.
 
* E15: Statisícové půjčky či dary některým poslancům VV vám tolik nevadí?
 
Privatizovat veřejnou moc je problém o několik řádů vyšší. Pokud si nějaká soukromá firma založí politickou stranu, aby ovládla státní správu kvůli přístupu k zakázkám, jde o ohrožení demokracie. Žádný podobný případ v Evropě nenajdete.
 
* E15: Zůstanete v politice, pokud se vláda a státní správa od ABL neočistí?
 
V takovém případě bych nemohl pokračovat v poslanecké funkci.
 
* E15: Vaše strana požaduje odchod ministra školství Josefa Dobeše, který s Bártou v ABL spolupracoval. Šéf rezortu vnitra Radek John ale v této firmě nikdy nepůsobil. Proč má odejít i on?
 
Snad každý ví, ţe John svůj úřad neřídí. Je na to řada důkazů. I premiér Petr Nečas nám řekl, ţe neměl ani jednu schůzku s Johnem jako ministrem, na níž by nebyl přítomen Bárta.
 
* E15: A co další ministr VV Kamil Jankovský. Ten vám nevadí?
 
Nevím o tom, že by s ABL měl něco společného. Navíc je pro nás v mnoha ohledech kompetentnější ministr než John. Toho mám sice lidsky rád, ale na svoji práci nestačí.
 
* E15: Jak vidíte budoucnost vládní koalice? Budete dál vládnout se zbývající částí VV, nebo dáte přednost menšinové pravicové vládě ODS a TOP 09?
 
Je otázka, jak se zachovají poslanci VV. Musí si ujasnit, co vlastně chtějí. Pokud jim privatizace veřejné moci nevadí, je to velmi váţná věc. Nejlepším důkazem toho, ţe ABL není prorostlá do státní správy, je odmítnutí podobných ceremonií, jako je poţadavek véček na odchod některých členů vlády za ODS a TOP 09. Na hru kus za kus nepřistoupíme.
 
* E15: Co konkrétně od VV očekáváte?
 
Že místo ministrů Bárty, Dobeše a Johna navrhnou jiná jména, která nebudou nijak provázána s ABL. A že odejdou i náměstci a další úředníci VV spojení s touto firmou. Strana také musí dát záruky, ţe ABL se na řízení státní správy už nebude nijak podílet. Čím déle se ale budou VV vykrucovat, tím více nás budou přesvědčovat o tom, ýe to udělat nechtějí.
 
* E15: Dokázal byste si představit menšinovou vládu ODS a TOP 09, která disponuje 94 poslanci, podporovanou ČSSD?
 
V Poslanecké sněmovně budeme hledat většinu, která podpoří všechny důležité reformy. S dosavadního přístupu sociální demokracie soudím, že má zcela opačné názory než vláda. Nevěřím, že by se mezi 118 poslanci dosavadní vládní koalice nenašla potřebná většina za cenu toho, že by VV raději preferovaly zástupce ABL ve státní správě.
 
* E15: Nedávno jste žádali rezignaci ministra obrany Alexandra Vondry, který je zároveň místopředsedou ODS. Přidáte se nyní k požadavku véček, aby odešel?
 
Naše stanovisko jsme sdělili, nic se na něm nemění. Do vyšetření kauzy ProMoPro nese za Vondru plnou politickou odpovědnost ODS. Nyní ale nebudeme podnikat žádné kroky, které by současnou situaci ještě více jitřily.
 
* E15: Co jste si vlastně od tlaku na Vondru slibovali?
 
Vůbec nic. TOP 09 pouze trvá na tom, ţe pokud tato vláda má být vládou rozpočtové odpovědnosti, nemůýe tolerovat kauzu ProMoPro. Tato zakázka byla evidentně předražená, nebylo tam výběrové řízení, peníze skončily na podivných účtech v zahraničí. Je zde i podezření na praní špinavých peněz. Promiňte mi ten příměr, ale u nás v hospodě takovou věc velmi těžko vysvětluji. Mám říkat, to je v pohodě, budeme šetřit na něčem jiném? Navíc se objevily spekulativní teorie, ţe za rozpoutáním této aféry je místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek, protože lobbuje za české obchodníky se zbraněmi a nechce, aby Vondra omezoval jejich možnosti získávat armádní zakázky. To není vůbec pravda, protoţe novela zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem se projednávala na jedné z prvních schůzek K9 a koalice se na ní jednomyslně shodla. Změna zákona je zakotvena i v koaliční smlouvě.
 
* E15: Nebylo to spíše tak, že jste se snažili oslabit premiéra Nečase, získat nad ODS převahu?
 
Jsem ten poslední, kdo by se měl vyjadřovat k vnitřním problémům ODS. že existují, vidí snad každý. Mě ale tyto problémy zajímají jen v okamžiku, pokud oslabují koalici.
 
* E15: Takže snaha oslabit předsedu vlády za voláním po odchodu Vondry nebyla?
 
Pro nás je důležité, aby tato vláda dokončila reformy. Minimálně do té doby musí být Nečas premiérem. A samozřejmě má nárok jím být i pak. Rozhodně ho nechceme nijak oslabovat, má naši plnou důvěru.
 
* E15: Ještě se vrátím k rozkladu VV, kterou odstartovala mystifikace dnes už bývalého místopředsedy a poslance véček Jaroslava Škárky. Nejprve to ale byl Kalousek, který s nějakou mystifikací přišel. Je podle vás normální obelhávat veřejnost?
 
Ke Škárkově aféře mohu říci pouze tolik, že pokud někdo něco řekne, pak to označí za mystifikaci a nakonec se zase vrátí ke svému původnímu tvrzení, nepůsobí na mě důvěryhodně. To platí o komkoliv.
 
* E15: To znamená, ţe na vás nepůsobí důvěryhodně ani Kalousek?
 
Mystifikovat ať už o předávání peněz za loajalitu, nebo o tajných nahrávkách určitě nepovažuji za šťastné. A neříkám to poprvé. Zároveň se mi nelíbilo ani to, když na schůzce šéfredaktorů jeden z nich vykřikoval, jak musel svým redaktorům vysvětlovat, že zájmy vydavatele jsou důležitější než svoboda slova.
 
* E15: Přesto se mnou asi budete souhlasit v tom, že politici by neměli veřejnost obelhávat. 
 
To zcela jistě. Pokud ale Kalousek někoho mystifikoval, nebyla to veřejnost, ale šéfredaktor deníku Dnes. Jakkoliv uznávám, že se to nedělá, byl to jejich soukromý rozhovor. Byla to tedy mystifikace jednoho člověka, který pak onen telefonát zveřejnil.
 
* E15: Nebylo to spíše tak, ţe v okamžiku, kdy se začalo diskutovat o důchodové reformě a s ní související vyšší DPH, chtěl Kalousek tuto názorovou výměnu omezit?
 
Pokud si média usmyslí, že nějakou věc takříkajíc zaříznou a ještě se na tom dohodnou, tak mi to z etického hlediska nepřipadá úplně v pořádku. Na druhé straně je pravda, že komunikace vlády ohledně penzijní reformy šťastná nebyla.
 
* E15: Bezmála rok jste ve vysoké politice, nenapadne vás občas vrátit se k funkci starosty?
 
Skoro kaţdý den se tluču do hlavy, kam jsem to vlezl. Před parlamentními volbami jsem si říkal, že být poslancem není něco, co bych považoval za největší životní štěstí. A moje obavy se potvrdily. Do politiky jsem ale šel, aby hnutí Starostové a nezávislí prosadilo změnu rozpočtového určení daní, za níž bojujeme už delší dobu. Ústavní soud před časem řekl, že chceme-li tuto změnu prosadit, musíme se účastnit politické soutěže. 
 
* E15: Jste spokojen s tempem legislativního procesu?
 
Řada věcí jde velmi pomalu, znechucuje to i veřejnost. Jako politik ale nemůžete říci v médiích úplně všechno, protože byste narušil vyjednávání.
 
* E15: Praha, Brno, Ostrava a Plzeň by po změně rozpočtového určení daní přišly dohromady asi o dvě miliardy korun. Jejich odpor poslední dobou roste. Ustojí ho koalice?
 
Zatím neexistuje na stole žádný konkrétní návrh novely zákona, stále se diskutuje. A je třeba říci, že už sedm let. Za tu dobu jsem viděl různé návrhy. Na druhé straně stále tvrdím, že ona čtyři města neoprávněně získávají velké mnoţství prostředků. Žijí v nich dva miliony lidí a přitom z rozpočtového určení daní získávají více než polovinu.
 
* E15: Jinak se na věc dívá pražský nebo brněnský magistrát a jinak starostové jednotlivých městských částí. Hovoříte s nimi?
 
I oni mají ze změny obavy. Jenže při hlubším studiu zjistíte, že v městských částech pes zakopaný není. Například Praha má své vlastní rozpočtové určení daní. Na městské části ale magistrát posílá poměrně malou část peněz. Mimochodem jen na úředníky pražská radnice vydává plných osm a půl miliardy, což znamená, že správa metropole je naprosto nejdražší a nejméně efektivní v celém Česku.
 
* E15: Změna rozpočtového určení daní je tedy váš hlavní cíl. Co když narazíte?
 
Je to jedna z hlavních programových priorit koaliční vlády, týká se osmi milionů lidí. V případě, že by se tato změna neprosadila, je otázkou, zda má takový kabinet vůbec nějaký smysl. To samé pochopitelně platí i pro důchodovou či zdravotní reformu.
 
* E15: Odešli byste z vlády, pokud by vaše návrhy spadly pod stůl?
 
Pro nás je to naprosto kardinální otázka. Takţe odchod bychom v takovém případě zvažovali. K čemu je dobrá vláda, která nedokáže prosazovat reformy?
 
* E15: A když změnu rozpočtového určení daní prosadíte, budete chtít v politice ještě zůstat?
 
Nikdy jsem netvrdil, že budu poslancem dvacet let. Prosazení oné změny ale není můj jediný cíl. Například mi stále vadí zvýšení DPH na knihy. Respektuji, že pokud bude daň jednotná, jinak to nepůjde. Jednám ale s vydavateli a hledáme možnosti určitých kompenzací. Zcela evidentně chybí zákon o veřejné prospěšnosti, který se zdaleka netýká jen knih. Norma by pomohla jak vydavatelům méně nákladových knih, tak třeba poskytovatelům sociálních služeb a dalším.
 
* E15: Byla to i TOP 09, která před volbami slibovala, že daně zvyšovat nebude. Souhlasíte?
 
Je pravda, ţe v principu jsme proti zvyšování daní a to jsme také před volbami říkali. Na druhé straně ve společném programu TOP 09 a Starostů je jasně napsáno, že důchodová reforma se z něčeho zaplatit musí. Jednou z možností je využití výnosů ze státního podílu v ČEZ, další pak privatizace státního majetku. V současné ekonomické situaci je ale úplně nesmyslné prodávat třeba Letiště Praha. A co se týče zisků ČEZ, cena elektřiny na energetických burzách prudce klesla. Nyní se očekávají výnosy z podílu v ČEZ asi 19 miliard. To by ale na důchody nestačilo. Navíc to není trvalý příjem, protože ČEZ chce dostavět Temelín.
 
* E15: Takže sliby vůči voličům jste neporušili.
 
V našem programu jsme na moýnost zvýšení nepřímých daní upozornili. Výnosy ale budou využity výhradně na penzijní reformu. V žádném případě z nich nebudeme látat díry ve státním rozpočtu.
 
* E15: Přesto pravicoví voliči očekávali, že vláda bude více šetřit ať už ve státní správě, nebo pomocí větší kontroly veřejných zakázek, místo toho, aby zvyšovala daně.
 
Vdy jsme říkali, že budeme respektovat závěry takzvané Bezděkovy komise. Ta jasně popsala, ţe sjednocení sazeb DPH je jeden z možných zdrojů financování reformy. A co týče úspor, vláda byla velmi radikální. Jen loni jsme ušetřili dvacet miliard. Navíc se škrty netýkaly jen státní správy, ale i některých obcí, což jsem musel jejich starostům poměrně obtížně vysvětlovat. Jistě, státní výdaje lze ořezat ještě více. Ale nemůţete přijít na nějaké ministerstvo a ze dne na den vyhodit polovinu úředníků.
***
 
 
Petr Gazdík (37) V roce 1996 absolvoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, do roku 2002 byl učitelem matematiky, zeměpisu a tělesné výchovy na ZŠ v Bánově. V letech 2002 aţ 2006 byl starostou obce Suchá Loz. V roce 2008 byl zvolen zastupitelem Zlínského kraje za politické hnutí Starostové a nezávislí, následující rok se stal jeho předsedou. Ve volbách v roce 2010 se stal poslancem. S manţelkou Evou má tři dcery. Mezi jeho zájmy patří skauting a florbal.

Autor: E15