Hlavní stránka Info a média Komentáře Petr Letocha: Migrační pakt jako příležitost k jednotnému řešení migrační krize

Petr Letocha: Migrační pakt jako příležitost k jednotnému řešení migrační krize

30. 4. 2024

Tento měsíc byl Evropským parlamentem schválen nový pakt Evropské unie o migraci a azylu. Již delší dobu kolem této legislativy koluje spousta nepravd a zavádějících informací. Pakt je ovšem příležitostí, jak jednotně a rozumně řešit migrační politiku a předcházet větším a nebezpečným migračním krizím.

 

Petr Letocha: Migrační pakt jako příležitost k jednotnému řešení migrační krize

Petr Letocha: Migrační pakt jako příležitost k jednotnému řešení migrační krize

Schválený migrační balíček se skládá celkově z deseti legislativních návrhů. Po dlouhém a poměrně napínavém jednání, jelikož se i uvnitř samotných frakcí jednalo o každý hlas, byl celý balíček nakonec schválen. Než se budeme bavit o jednotlivých náležitostech nové legislativy, považuji za důležité připomenout, jakým způsobem vlastně probíhala cesta ke konečnému přijetí paktu. V únoru letošního roku Vláda ČR na podnět ministra vnitra Víta Rakušana schválila nepodpoření tehdejšího znění migračního paktu. Bylo totiž v rozporu s tím, co se za období svého předsednictví Evropské unie snažila vyjednat Česká republika, a to především v oblasti návratové politiky a důsledné ochrany vnějších hranic. Samotné  rozhodnutí ale nevyjadřovalo nesouhlas s paktem jako takovým, naopak vyzdvihovalo důležitost kvalitních opatření, která brání před migrací do zemí EU a nepodněcují ji. Migrační pakt během dvou měsíců, kdy prvně nebyl Českou republikou podpořen a následně byl schválen Evropským parlamentem, žádných zásadních změn nedoznal. Nějaká forma migrační reformy na evropské úrovni však byla nutností a já jsem rád, že se členským státům podařilo dohodnout na kompromisu, který bude v porovnání s doposud platným stavem rozhodně zlepšením. Ministerstvo vnitra ustanoví pracovní skupinu, která bude mít na starosti transpozici legislativy a některé části právní úpravy budou nově aplikovány nařízením EU. I nadále platí, že Česká republika aktivně podporuje dialog mezi členskými zeměmi a pokračování reforem po volbách do Evropského parlamentu. Měli bychom se zaměřit především na preventivní opatření, která budou řešit příčiny migrace v místě jejich vzniku, tedy mimo EU.

Na začátku jsem zmínil, že migrační pakt doprovází různé dezinformace. Není v mých silách vyvracet každou nepravdu, kterou někdo záměrně či omylem vypustí do veřejného prostoru, proto je důležité zdůraznit dvě stěžejní informace. Zaprvé – schválení migračního paktu ruší možnost povinných migračních kvót. Státy budou mít nově několik způsobů, jak v rámci solidárního mechanismu postiženým zemím pomoci. Významným úspěchem je také to, že pakt obsahuje úpravu navrženou Českou republikou, která zajišťuje, že mezi státy pod významným migračním tlakem budou patřit i země, které na svém území hostí velké množství ukrajinských uprchlíků.

 

Autor: Petr Letocha