Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Tiskové zprávy NSA jen rozděluje dotace. Sport je ale mnohem víc

NSA jen rozděluje dotace. Sport je ale mnohem víc

30. 4. 2023

NSA jen rozděluje dotace. Sport je ale mnohem víc

NSA jen rozděluje dotace. Sport je ale mnohem víc

 

Sport je nezbytnou součástí zdravého životního stylu. Málokdo tuhle mantru může zpochybnit. Ponechme teď stranou některé vrcholové sportovce, kteří často končí kariéry v bídném fyzickém stavu. Pokud vezmeme sport jako pohyb, aktivní trávení volného času, tak je pro fyzické i mentální zdraví rozhodně prospěšný, spíše nenahraditelný.

Přesto je sport popelkou, která se krčí v koutě. Však i současná vláda ho začala řešit až rok a půl po nástupu. Přednost měly jiné resorty. Nedaří se z něj udělat vážné společenské téma. Proč? Za sport považujeme v nadsázce jen to, co vidíme v televizi. Soutěžní zápasy, svazy, kluby, vrcholové sportovce… To je ale krátkozraké, podstatně větší část populace do této bubliny nespadá.

Sport je opravdu mnohem víc. A nejen jako součást zdravého životního stylu. Provází nás od narození až po seniorský věk. Jde o komplexní téma, které zasahuje do celé řady odvětví – zdravotnictví, školství, sociální péče i dopravy. Každá tato oblast, potažmo ministerstvo by mělo být zapojené a plnit své úkoly vycházející z kvalitní strategie. Nemuseli bychom si pak stěžovat, jak málo peněz u nás dáváme na sport, a svazy by nemusely být v pasivní defenzivě vyjádřené větou: „Peněz na tradiční sporty je málo, tak si je musíme bránit proti novým vetřelcům”. Což je znovu popření základní společenské funkce sportu. A pokud jde o strategii, tak jednu takovou už pár let máme. Platí do roku 2025, jen se nám nedaří ji naplňovat. Je obecně tak přehlížená, že mám někdy pocit, jako by neexistovala.

Ale ona existuje, je schválená vládou a vychází z toho, že sport je nástrojem socializace, funguje jako prevence zdravotních obtíží a je také prostředkem seberealizace. Myslí i na vrcholové sportovce, například i na to, aby po skončení kariéry našli uplatnění, protože ne všichni mohou být trenéři. Hlavní důraz však je kladen na výchovu ke zdravému životnímu stylu. Není tajemstvím, že rok od roku klesá fyzická zdatnost lidí.

To vše dává smysl, přesto sport stále zužujeme jen na agendu, kterou od svého  založení řeší Národní sportovní agentura. Jako by jejím hlavním posláním bylo přerozdělování peněz formou dotací bez vztahu k veřejně prospěšné strategii. Ale takovým způsobem důležitost sportu pro společnost zdůvodnit nelze a současné vnímání sportu se nezmění.

Když už jsem zmínil dotace… Způsob, jakým se nejen ve sportu využívají, často popírá smysl, proč dotační systém vznikl. V principu má narovnávat sociální výkyvy, pomáhat slabším, sociálně znevýhodněným skupinám obyvatelstva nebo problémovým regionům. Často ale státní podpora končí u miliardářů a ziskových firem. Ve sportu pak různými cestami u profesionálních klubů. Trpí tím například veřejná sportovní infrastruktura. Ze zkušenosti vím, jak je složité sehnat kvalitní a finančně dostupnou tělocvičnu pro dětský kroužek.

Netajím se tím, že mou inspirací je Kanada, kde si procesem reformy sportu prošli zhruba před 35 lety. Nevymysleli nic převratného. O reformě však nejen mluvili, ale především ji udělali.

Co tedy navrhuji? Není potřeba vymýšlet již vymyšlené. Strategii máme, začněme ji naplňovat. Je do roku 2025, takže moc času nezbývá. Je potřeba, aby NSA připravila to, co ji ukládá zákon, a na základě koncepce začala provádět konkrétní kroky. Pokud s tím alespoň nezačneme, nikam se neposuneme.

Martin Paur, předseda sportovní Akademie Rinosport, předseda odborné komise STAN "Sport a pohybová gramotnost"

Autor: Jana Rosenbergerová