Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj V centru Břeclavi vznikne lužní park, město propůjčí pozemky Brontosaurům

V centru Břeclavi vznikne lužní park, město propůjčí pozemky Brontosaurům

28. 2. 2022

Vedení Břeclavi se dohodlo s Hnutím Brontosaurus na vzniku lužního parku poblíž centra města. Břeclav zapůjčí pět tisíc metrů čtverečních pozemků a dobrovolníci obnoví luční porosty a vytvoří nový systém tůní a mokřadů.

V centru Břeclavi vznikne lužní park, město propůjčí pozemky Brontosaurům

V centru Břeclavi vznikne lužní park, město propůjčí pozemky Brontosaurům

„Brontosauři nás požádali, zda bychom jim půjčili pozemky pro lužní park, ve kterém chtějí realizovat opatření blízká přírodě a výřez náletových dřevin. Rada města tento záměr přijala velmi pozitivně a výpůjčku schválila,“ řekl náš místostarosta Břeclavi Jakub Matuška.

Hnutí Brontosaurus vypůjčilo město Břeclav pozemky v rozsahu pět tisíc metrů čtverečních pro obnovu lužního parku Krče. Rozloha celé lokality, na které chtějí dobrovolníci vybudovat tůně a mokřady, je přes čtyřicet pět tisíc metrů čtverečních.

Podle harmonogramu spolku začnou dobrovolníci obnovovat lokalitu, na které nikdo nehospodaří, letos. Veřejnost se do nově vzniklého areálu podívá už na začátku příštího roku. Pro výkup dalších pozemků vybrala iniciativa přes tři sta tisíc korun. Nyní jedná s jejich majiteli, aby se s pracemi začalo co nejdříve.

Město pozemky propůjčí na deset let, a kromě obnovy přírody na nich dobrovolníci vybudují také naučnou stezku, vysadí původní odrůdy ovocných stromů a vytvořií přirozené prostředí pro hmyz, ptáky a jiné živočichy. „Na realizaci se těšíme, obnova pozapomenutých míst patří k našim prioritám a jsme rádi, že se tohoto místa Brontosauři tímto způsobem ujali," doplnil Matuška.

Autor: Martin Vérteši