Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Tiskové zprávy Usnesení Rady HMP

Usnesení Rady HMP

15. 9. 2015

Přinášíme souhrn tiskových zpráv z jednání Rady HMP 15.9. z gesce radní pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Jany Plamínkové

 

 

Ulice v Suchdole dostanou novou kanalizaci

/zpráva z 31. jednání Rady hl. m. Prahy 15. září 2015/

Některé ulice v městské části Praha – Suchdol budou připojeny na veřejnou kanalizační síť. Rada hl. m. Prahy dnes chválila dvě veřejné zakázky, jejichž předmětem je vybudování gravitačních uličních stok a veřejných částí přípojek.

První veřejnou zakázkou je doplněn projekt výstavby gravitačních uličních stok a veřejných částí přípojek, které jsou nutné k odvedení splaškových vod v oblasti Budovce na území Suchdola. Jedná se o stoky v ulici Kamýcká, Lysolajská, Budyňská, Výjezdní, Suchdolská, Májová, Osvobození a Stehlíkova. Zakázku zde získala společnost Aga-Letiště s nabídkovou cenou 1 285 000 Kč bez DPH.

 

Předmětem druhé zakázky je výstavba splaškové kanalizace a veřejné části domovních přípojek v části ulic Pod Rybníčkem, Ke Kozím hřbetům a Bažantní. Splašková kanalizace je navržena gravitační se vstupními šachtami a je ukončena napojením na stávající kanalizaci v ulici Pod Rybníčkem. Výstavba bude vedena ve stávající komunikaci,“ upřesnila radní hl. m. Prahy Jana Plamínková. Zakázku získala společnost Čermák a Hrachovec s nabídkovou cenou 4 569 158,69 Kč bez DPH.

 

 

Ve Stromovce opraví erozní rýhu

/zpráva z 31. jednání Rady hl. m. Prahy 15. září 2015/

Rada hl. m. Prahy dnes schválila uzavření smlouvy na sanaci erozní rýhy v parku Stromovka. Veřejnou zakázku malého rozsahu získala s nabídkovou cenou 389 555,10 Kč bez DPH společnost Zahradní architektura Tábor, s.r.o.

Veřejná zakázka řeší v části parku Stromovka pod Buštěhradskou dráhou v průhledu k planetáriu sanaci erozní rýhy včetně kamenného a krajinného schodiště a úpravu nástupu z asfaltového chodníku,“ upřesnila radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

V současné době je šířka viditelné erozní rýhy u cesty zhruba 6 metrů a postupně se zužuje až na 0,5 metru. Předmětem zakázky je rozšíření cesty do oblouku v protisvahu naproti pro zachování její šířky 3 metry, obnova jejího asfaltového povrchu včetně obnovy obrubníku a další práce, mimo jiné vybudování 1 metr širokého kamenného schodiště se zábradlím.

 

RNDr. Jana Plamínková - radní hl. m. Prahy (STAN)

Do funkce zvolena 26. 11. 2014. Působnost v oblasti infrastruktury, technické vybavenosti a životního prostředí.

 

Práce na zvětšení retenčního prostoru Čihadel pokračují

První fáze odvozu historické navážky z prostoru suchého poldru Čihadla je v plném proudu. Po jejím celkovém odstranění bude následovat vybudování malé vodní plochy napájené Svépravickým potokem. Celkové náklady na zvětšení retenčního prostoru Čihadel plně hrazené Magistrátem hl. m. Prahy činí 2 300 000 Kč.

Po vyhodnocení posledních povodňových situací a požadavku na maximální zvětšení retence území v povodí Rokytky přistoupil Odbor ochrany prostředí MHMP k odtěžení historické navážky z roku 1975, čímž se zvětší prostor pro zadržení vody v suchém poldru o 6700 m3. Dalších cca 5 000 m3 retenčního prostoru lze získat revitalizací a modelací vyčištěné plochy.

 

Celkově se předpokládá vylepšení retenčního objemu suchého poldru o více než 10 000 m3, což bude mít nesporně pozitivní vliv na dolní tok Rokytky. To je důležité zejména pro zastavěné oblasti Prahy 8 a 9.

 

Jsem ráda, že práce na zvětšení retenční kapacity Čihadel zdárně pokračují. Zlepší se tak bezpečnost lidí žijících níže po toku Rokytky. Suchý poldr má ale význam nejen pro zadržení přívalových dešťů, ale je také důležitým krajinným prvkem sloužícím k rekreaci místních obyvatel. Důležitý je z přírodního hlediska, především z hlediska biodiverzity,“ upřesnila radní pro oblast životního prostředí Jana Plamínková.

 

Suchý poldr Čihadla byl postaven v 80. letech 20. století a zaujímá plochu bezmála 27 hektarů. Nachází se na východním okraji Prahy v Hostavicích, mezi sídlištěm Černý Most a Dolními Počernicemi. Jedná se o největší suchý poldr v Praze a slouží k zachycování přívalových srážek z povodí potoka Rokytky, Svépravického potoka a Hostavického potoka.

 

V roce 1975, ještě před vznikem suchého poldru, byla vedle Rokytky provedena 1,5 m vysoká navážka zeminy a stavebního odpadu. Na této navážce pak vzniklo kynologické cvičiště. Při výstavbě suchého poldru se tato plocha stala součástí zátopy. Při povodních 2002 a 2013 po naplnění poldru vodou bylo cvičiště zcela zaplaveno a poničeno.

 

 

Sekce: Tiskové zprávy   |   Tisk   |   Poslat článek známému