Hlavní stránka O nás RUD Už se mi neomlouvej, sám to máš těžké, politoval Kalousek Svobodu

Už se mi neomlouvej, sám to máš těžké, politoval Kalousek Svobodu

10. 10. 2011

Už skoro rok čeká marně ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na omluvu pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS), kterého k omluvě vyzval a současně jej označil za lháře. Proč? Svoboda totiž TOP 09 a jejího partnera Starostové a nezávislí zhruba před rokem obvinil, že chtějí v rámci rozpočtového určení daní sebrat Praze z rozpočtu asi 14 miliard korun. Nicméně Kalousek, i když stále trvá na svém, už omluvu nechce, prý Svobodu lituje.

 

Rok stará hádka se vrátila do éteru s připravovanou novelou rozpočtového určení daní, která má nově nastavit pravidla přerozdělování peněz obcím s tím, že posílí rozpočty menších měst a obcí. Že novela vznikne, je dokonce jedním z bodů koaliční smlouvy.
 
A to dokonce bodem tak žhavým, že pokud se koalice ODS, TOP 09 a Věci veřejné na ni nedohodnou, nedovede si předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík prý představit, že by vláda bez tohoto klíčového bodu společného koaličního programu mohla fungovat dále.
 
Navrhovanou novelou by měla Praha přijít ročně ze svých příjmů zhruba o 2,2 miliardy korun. Což je rozhodně méně, než kdysi Svobodou avizovaných 14 miliard, přesto je to podle pražského primátora částka velmi zásadní.
 
Kalousek Svobodovi: Jste nestatečný lhář
 
„Pan docent Svoboda se v mých očích nyní chová jako nestatečný lhář. Veřejnost ujišťuji, že neexistuje žádný Svobodou popisovaný návrh, který by prosazovala TOP 09 či jeho strategický partner hnutí Starostové a nezávislí. Tím méně existuje návrh, který by prosazovala Vláda ČR, jenž by ve svém důsledku poškozoval na příjmové straně město Prahu o 14 miliard korun, jak tvrdí docent Svoboda. Prostě neexistuje," uvedl před rokem ve svém prohlášení ministr Kalousek.
 
Napsali jsme: Kalousek: Docent Svoboda se chová jako nestatečný lhář
 
K tomu dodal, že o veřejnou omluvu bude Svobodu vyzývat v pravidelných intervalech, protože politici prý musí nést následky svých prohlášení i činů.
 
Omluvu už nechci, je mi ho líto
 
Jak se Kalousek na věc dívá dnes? „Vidím to tak, že pan primátor Svoboda neměl pravdu. Myslím, že i on sám vidí, že to není čtrnáct patnáct miliard korun. A vidím, že se za to nechce omluvit," reagoval ministr pro ParlamentníListy.cz. Redakci zajímalo, zda primátora skutečně upomínal o omluvu v pravidelných intervalech. „Nepřipomínám mu to, vzhledem k tomu, jak vypadá pražská ODS, tak jeho situace je tak těžká, že je mi ho až líto," dodal Kalousek.
 
Já měl pravdu, ne Kalousek a Gazdík!
 
Na své pravdě však trvá i primátor Svoboda. „Na jednu stranu by mě to mělo těšit, protože se ukázalo, že pravdu jsem měl já. Tedy rozhodně jsem nebyl já ten, kdo by se měl omlouvat. Měl jsem pravdu, že TOP 09 a její partner Starostové a nezávislí přijdou s návrhem, že se Praze odeberou peníze, jen číslovka je trochu jiná," řekl primátor ParlamentnímListům.cz.
 
Podle něj je třeba také vidět to, že těsně před komunálními volbami v Otázkách Václava Moravce lídr Starostů Petr Gazdík prohlásil, že Praze iniciativa Starostů na změnu rozpočtového určení daní nechce vzít ani jednu jedinou korunu. „Dnes vehementně bojuje za to, aby to bylo 2,2 miliardy korun," dodal Svoboda.
 
Třetí pravdu má Gazdík
 
A skutečně, v inkriminovaném pořadu šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík 12. října loňského roku prohlásil doslova: „My Praze nechceme vzít ani korunu." Na svých slovech však Gazdík trvá i dnes. To, že má Praha přijít o 2,2 miliardy korun, prý není krácením rozpočtu Prahy. „Já nechci brát Praze ani korunu z toho, na co má nárok," reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz Petr Gazdík.
 
Související: Starostové malých obcí znovu volají po změně rozpočtového určení daní
 
Podle něj totiž Praha řadu let získává prostředky nad rámec toho, na co má nárok. Podle Gazdíka „Praha, Brno, Ostrava a Plzeň získávají neoprávněně prostředky proto, že kdysi existovaly okresy jako Praha-Západ, Praha-Východ, Brno-město, Plzeň-město, Ostrava-město, a rozpočty těchto rozpočtů byly převedeny do rozpočtů zmíněných magistrátních měst".
 
Obce si přilepší na úkor velkých měst
 
„To se u ostatních magistrátních měst ani okresů nestalo. Takové České Budějovice, Liberec a Olomouc prostě nezískaly prostředky bývalého shromáždění okresů Českých Budějovic či Olomouce.... Takže já Praze jako takové nic brát nechci," uzavřel Gazdík.
 
Připomeňme, že novela zákona o rozpočtovém určení daní má menším obcím přidat 13,5 až 14,5 miliardy korun. Premiér Petr Nečas slíbil, že novelu vláda schválí do konce října. Peníze získají menší města na úkor Prahy, Brna, Ostravy a Plzně.

Autor: ParlamentniListy.cz