Hlavní stránka Volby Senátní volby 2020 Gromnica Rostislav

Gromnica Rostislav

Rostislav Gromnica

Moravskoslezský kraj

/rostadoktor/

/RGromnica


Pracuji přes 35 let jako lékař, primář oddělení, vedoucí lékař, externí učitel na lékařské fakultě, soudní znalec a publicista v oblasti medicíny. Mám zkušenosti nejen z medicíny v první linii, ale působil jsem rovněž jako poradce dvou ministrů zdravotnictví a také jako krajský zdravotní rada v Moravskoslezském kraji. A momentálně chci být aktivním senátorem, který poslouchá a vnímá problémy ve svém regionu.

Proč kandiduji?

Senát považuji za důležitou pojistku demokracie v naší republice. V kontextu současné politické situace to platí dvojnásobně. Priority politické práce mám jasně definované: podporovat investice pro rozvoj našeho zdravotnictví, spolupráce s Evropskou unií na rozumných a účelných projektech, v oblasti ekologie především zadržení vody v krajině a zrychlená u výsadba proti kůrovci odolných stromů.

Nabízím své zkušenosti

V posledních komunálních volbách jsem kandidoval za hnutí STAN a dostali jsme se poprvé do zastupitelstva městského obvodu. Jestli si zasloužím pracovat v senátu, to musí posoudit volič sám. Nabízím své zkušenosti, pracovitost a znalost průmyslové aglomerace na severní Moravě, kde žiji už 64 let. Zachoval jsem si schopnost samostatného úsudku za základě relevantních informací, kterému jsem vždy dával přednost před jednoduchými populistickými řešeními.


Funkce

Vzdělání

 • 1975 -1981 Lékařská fakulta Univerzity Palackého Olomouc

Zaměstnání

 • 1985 - 1990 oddělení nemocí z povolání na Hornické poliklinice (dříve ZÚNZ OKD) jako samostatně pracující lékař
 • 1990 – 2014 primář (vedoucí lékař) oddělení
 • 2000 – 2003 externí spolupráce s VŠB - Technickou univerzitou Ostrava. Přednášel jsem a podílel se na výuce předmětu „Pracovní prostředí“ na Institutu environmentálního inženýrství.
 • 2004 - dosud externí učitel na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy ve fakultní nemocnici Královské Vinohrady
 • 2015 - dosud vedoucí lékař Léčebného hotelu Morava Lázně Luhačovice, a.s.
 • 2000 - 2015  soudní znalec pro obor zdravotnictví-specializace nemoci z povolání a pracovní úrazy (s registrací u KS v Ostravě).

Zkušenosti

 • Členem České lékařské komory
 • Zastupitelem ve volebním obvodu Ostrava - Hrabová
 • Člen redakční rady a recenzent časopisu Pracovní lékařství.
 • 1. místopředsedou výboru Společnosti nemocí z povolání ČLS J.E.Purkyně a předsedou Odborné komise pro posuzování nemocí z povolání pro oblast Moravy a Slezska SNzP ČLS JEP

 

V roce 2003 jsem se stal vítězem výběrového řízení vypsaného na místo krajského zdravotního rady Moravskoslezského kraje.

Podílel jsem se na organizaci sedmi ročníků Kongresů nemocí z povolání s mezinárodní účastí jako sekretář kongresu a hlavní koordinátor.

Publikoval jsem jako hlavní autor nebo spoluautor více než 72 sdělení a původních prací, publikovaných v tuzemských i zahraničních odborných časopisech.