Hlavní stránka Volby Komunální volby 2018

Komunální volby 2018

Jestli přemýšlíte o zapojení se do komunální politiky, jste tady správně.

My jsme tu od toho, abychom vám s tím pomohli. Na podzim letošního roku totiž budeme opět po čtyřech letech volit své zástupce do obecních zastupitelstev.

Pokud už jste v komunální politice již činní nebo jste se rozhodli do ní letos vstoupit a chcete kandidovat s hnutím Starostové a nezávislí, poradíme Vám, jak postupovat.

Jako první je potřeba kontaktovat našeho zástupce ve Vašem kraji a projednat s tajemníkem či krajským předsedou Starostů možnosti vašeho zapojení do voleb. (kontakty na krajské zástupce zde) Během jara bude spuštěna webová aplikace, skrze kterou bude možné si Vaši kandidátku za STAN u nás zaregistrovat a která Vám pomůže jak s jejím sestavením, tak Vám nabídne základní grafické podklady ke kampani u Vás v obci. Mimochodem, vůbec nevadí, že už máte vlastní sdružení, naopak.

Měli byste vědět, že je několik druhů kandidátních listin.

První varianta – kandidátní listina se bude jmenovat Starostové a nezávislí. Všichni členové na kandidátce mohou být bez politické příslušnosti či členové hnutí STAN (ani členství v jiné, demokratické straně není překážkou), všichni budou navrženi hnutím STAN. Takovou kandidátku sestavíte, zaregistrujete si ji u nás, podepíše Vám ji zmocněný zástupce STANu a Vy ji následně můžete s náležitými přílohami registrovat na úřadě.

Zadruhé, kandidátka může nést jakýkoliv název (např. Pro Písek krásnější). Taková kandidátní listina navíc nese označení Sdružení nezávislých kandidátů a Starostů a nezávislých. Na kandidátní listině můžou být znova členové STAN či bez politické příslušnosti. Zde musí být vždy alespoň jeden navržen hnutím STAN, a alespoň jeden musí kandidovat jako nezávislý kandidát. I tuto kandidátní listinu podepisuje zmocněnec hnutí STAN a po jeho podpisu ji můžete registrovat na příslušném úřadě.

Třetí možností je kandidátní listina koaliční, tedy spojení dvou uskupení s jakýmkoliv názvem. Kandidátku pak podepisují oba koaliční zástupci.

Pokud chcete kandidovat zcela samostatně, bez zapojení našeho hnutí či kterékoliv jiné strany dejte jen pozor na to, že pro založení vlastního sdružení nezávislých kandidátů, potřebujete při kandidatuře doložit potřebný počet podpisů lidí z vaší obce, jak ukazuje tabulka níže.

Určitě budete mít spoustu technických otázek. Tak se určitě nestyďte a kontaktujte naši ředitelku hlavní kanceláře Lucii Krejčovou, která vám vše ráda vysvětlí. (kontakt zde)

Pokud jste se rozhodli pro jednu z variant kandidatury s hnutím STAN, můžete si jednoduše zažádat o registraci své kandidátní listiny pomocí naší webové aplikace www.chcikandidovat.cz.

Obec, městská část, městský obvod, popřípadě volební obvod

 

 

Potřebné počty podpisů voličů zapsaných v seznamech z počtu obyvatel obce, městské části, městského obvodu, popřípadě volebního obvodu

pro nezávislé kandidáty

pro sdružení nezávislých kandidátů

do 500 obyvatel

5%

7%

nad 500 do 3000 obyvatel

4 %, nejméně 25

7%

nad 3000 do 10 000 obyvatel

3 %, nejméně 120

7%

nad 10 000 do 50 000 obyvatel

2 %, nejméně 600

7%

nad 50 000 do 150 000 obyvatel

1 %, nejméně 1000

7%

nad 150 000 obyvatel

0,5 %, nejméně 1500

7 %