Hlavní stránka Volby Archiv Senátní volby 2016 Nejnovější informace STAN: Příliš kontrol nepomáhá, jen ubíjí samosprávy

STAN: Příliš kontrol nepomáhá, jen ubíjí samosprávy

26. 5. 2016

Senátoři za hnutí Starostové a nezávislí (STAN) odmítli podpořit rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. NKÚ nesmí porušovat ústavní právo samospráv na svobodné rozhodování. Senát zamítl změnu Ústavy, která NKÚ umožňuje kontrolovat a zkoumat hospodaření i obcí a měst.
STAN: Příliš kontrol nepomáhá, jen ubíjí samosprávy

STAN: Příliš kontrol nepomáhá, jen ubíjí samosprávy

“Kontrola NKÚ se má zaměřovat na dodržování zákonnosti při rozhodování samospráv. Rozhodně ale nemá přezkoumávat správnost samostatného rozhodování zastupitelstev a obecních rad o tom, jak naloží s penězi ve prospěch svých obcí a měst. To je výsostné právo samospráv,” vysvětluje Stanislav Polčák (STAN), europoslanec a předseda Sdružení místních samospráv.

Senátoři z řad STAN navíc upozornili na neúměrné množství kontrol, které se na obce a města valí.

“Nejsem zásadně proti tomu, aby se pravomoci NKÚ rozšířily i na obce. Ale jsme proti chaosu, který na poli veřejnoprávních kontrol panuje. Zejména na odborech, kde se vede účetnictví, vás stíhá kontrola za kontrolou,” ilustruje situaci předseda senátorského klubu STAN a dlouholetý starosta Božího Daru Jan Horník.

STAN upozorňuje, že nastávají situace, kdy jeden úřad použití konkrétní dotace vyhodnotí bez zásadních výhrad, zatímco jiný orgán při další kontrole další kontrole nalezne údajná pochybení.

“Dneska je skutečně velmi těžké vykonávat funkci zastupitelů,” posteskl si Jan Horník.

Podle STAN chybí metodická koordinace kontrol mezi centrálními orgány státní správy. Kontroly obcí se už dnes dublují, závěry různých orgánů jsou vzájemně v rozporu a to jen vyvolává chaos v obecních a městských samosprávách.

Hnutí STAN proto vyzývá vládu, aby předložila nový návrh novely Ústavy, který by reagoval na výtky a nedostatky, na které místní samosprávy upozorňují.

Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN

Autor: Tiskové STAN