Hlavní stránka Volby Archiv Senátní volby 2016 Nejnovější informace STAN: Představili jsme kandidáty do Senátu, mezi nimi starostové a primáři

STAN: Představili jsme kandidáty do Senátu, mezi nimi starostové a primáři

25. 5. 2016

Hnutí Starostové a nezávislí jde do podzimních voleb se dvěma prioritami: skončit se zadlužováním krajů a do Senátu vyslat jen zkušené komunální politiky. Osmička kandidátů za STAN to splňuje: Jsou to starostové, bývalí starostové nebo zastupitelé ve svých obcích a městech.
STAN: Představili jsme kandidáty do Senátu, mezi nimi starostové a primáři

STAN: Představili jsme kandidáty do Senátu, mezi nimi starostové a primáři

„Pokud uspějeme v krajských volbách, zasadíme se o konec zadlužování krajů, navrhneme posílení pravomocí krajských samospráv a zastavíme růst počtu krajských úředníků,” vypočítává priority hnutí předseda STAN Petr Gazdík.

“Stejně tak bereme velmi vážně roli Senátu jako ústavní pojistky. Jsme ale přesvědčeni, že právě horní komora českého parlamentu by se měla stát oporou místních a krajských samospráv - čistě tím, že v ní zasednou lidé, kteří této problematice rozumějí. Propojení krajských a senátních voleb mi tak přijde víc než symbolické,” dodává Petr Gazdík.

STAN vidí roli Senátu ve třech rovinách:

jako ústavní a legislativní pojistku proti případné snaze narušit ústavní pořádek a jako možnost opravit předlohy, které přicházejí z Poslanecké sněmovny;

jako “komoru regionů”, která díky senátorům vzešlým z komunální politiky bude hájit právo občanů na samosprávu a postaví se snahám soustředit moc jen v rukou vlády;

jako hráz proti přílivu zbytečného množství nových zákonů.

“My starostové a další komunální politici vidíme problémy samospráv nejlépe a zblízka, kam ministerští úředníci jen zřídkakdy dohlédnou,” říká předseda senátorského klubu Starostové a nezávislí a starosta Božího Daru Jan Horník, a dodává: “V Senátu sedí starostové i z jiných stran. Jako hnutí Starostů ale máme jasnou představu, jak zájmy samospráv prosadit.”

Základem senátních kandidátů STAN jsou starostové: Jan Horník, který stojí už 26 let v čele Božího Daru a z pozice předsedy senátorského klubu obhajuje křeslo v obvodu Karlovy Vary pro třetí volební období. Petr Holeček, starosta Kralup nad Vltavou, kandiduje v obvodu Mělník. Starosta Kuřimi Drago Sukalovský jde do boje v obvodu Blansko a Ivo Šanc v obvodu Kutná Hora, tedy ve městě, kde byl po dvě volební období starostou.

Mezi senátními kandidáty STAN jsou zastoupeni také tři významní lékaři; pro obvod Most Jiří Biolek, primář dětského a dorostového oddělení mostecké nemocnice, v obvodu Bruntál primář chirurgického oddělení nemocnice v Krnově Bronislav Sedláček a v obvodu Kroměříž zástupce primáře ortopedického oddělení tamní nemocnice Vojtěch Škrabal.

Osmým kandidátem je Michal Burian, expert na projekty financované z evropských fondů, agroturistiku a vysokoškolský pedagog.

„I tito kandidáti, i když nejsou přímo z řad starostů, mají zkušenosti z politiky. Všichni jsou zastupiteli ve svých obcích či městech,” vysvětluje Petr Gazdík.

Hnutí Starostové a nezávislí už dříve představilo dva kandidáty, které bude podporovat: Michaela Canova, starostu Chrastavy, z hnutí Starostové pro Liberecký kraj, a starostu Tábora Jiřího Fišera, kterého nominuje spolu s hnutím Tábor 2020.

Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN