Hlavní stránka Volby Archiv Senátní volby 2016 Nejnovější informace Senátorský klub STAN: Chceme odpovědnost úředníků za jejich chyby

Senátorský klub STAN: Chceme odpovědnost úředníků za jejich chyby

20. 4. 2016

Senátoři zvolení za Starosty a nezávislé předložili parlamentu změnu zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné funkce.
Senátorský klub STAN: Chceme odpovědnost úředníků za jejich chyby

Senátorský klub STAN: Chceme odpovědnost úředníků za jejich chyby

"Změna je jednoduchá, ale ve svém dopadu velmi podstatná: zatímco nyní stát po úřednících nebo politicích ve výkonné funkci škodu, kterou způsobili, vymáhat může, napříště by to byla jeho povinnost," vysvětluje navrhovanou změnu předseda senátorského klubu Jan Horník.
 
Změna by se dotkla státních úředníků, policistů, ale také třeba státních zástupců nebo soudců.
 
"Není možné, aby určitá skupina lidí, např. vysokých úředníků, zůstala beztrestná a nedotknutelná," doplňuje Jan Horník.
 
Pod návrhem novely zákona jsou podepsáni všichni senátoři klubu Starostové a nezávislí.
 
"Věříme v rozum Senátu, že si uvědomí, že pro samosprávy už povinnost vymáhat po úřednících škodu platí a že stát by neměl mít výjimku. Je to naše dlouhodobé téma a budeme se o to pokoušet znovu a znovu," uzavírá europoslanec za STAN a předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák.
 
Závěrem podotýká, že ministerstvo spravedlnosti podle dostupných údajů uplatňuje náhradu škody pouze ve 4 procentech případů. "Vyplývá z toho, že konečným poškozeným je jedině daňový poplatník," uzavírá Polčák.
 
Tiskové oddělení STAN

Autor: Tiskové STAN