Hlavní stránka Volby Archiv Senátní volby 2016 Nejnovější informace Senát schválil návrh zákona, který by ulehčil život regionálním divadlům či orchestrům

Senát schválil návrh zákona, který by ulehčil život regionálním divadlům či orchestrům

21. 4. 2016

Zákon o veřejných kulturních institucích, kterou předložila skupina senátorů v čele s Jiřím Šestákem (klub Starostové a nezávislí) by vytvořil pro kulturní instituce nový druh právnické osoby a zajistil jejich financování z více zdrojů. Hlasování v Senátu bylo jednomyslné.
Senát schválil návrh zákona, který by ulehčil život regionálním divadlům či orchestrům

Senát schválil návrh zákona, který by ulehčil život regionálním divadlům či orchestrům

"Po podobné legislativní normě volala česká regionální divadla více než patnáct let," upozorňuje senátor Jiří Šesták.
 
"Instituce poskytující veřejné kulturní služby se nacházejí na pomezí rozpočtové a soukromé sféry a žádná z právních forem, kterými disponuje český právní řád, se neukázala být v jejich podmínkách plně funkční. V současné době fungují například jako příspěvkové organizace," vysvětluje senátor Jiří Šesták, který situaci dobře zná jako bývalý ředitel Jihočeského divadla.
 
Statut "veřejných kulturních institucí" by napříště umožnil financování městských, krajských, ale i státních divadel, orchestrů a dalších institucí z více zdrojů. Zároveň by ale tento institut znamenal alternativu pro zřizovatele. Jejich zřizovateli by mohlo být například více měst, případně město společně s krajem nebo i státem. Zároveň by dal více pravomocí ředitelům těchto institucí.
 
"Využití formy veřejné kulturní instituce by rozhodně nebylo povinností, zákon nepočítá s povinnou transformací. Je jen další alternativou pro zřizovatele - tedy města, kraje či stát," vysvětluje Jiří Šesták.
 
Senátní návrh teď míří do Poslanecké sněmovny a vyjádří se k němu vláda. Senátor Šesták upozorňuje, že přijetí zákona o veřejných kulturních institucích je v souladu s programovým prohlášením současné vlády, která se zavázala přijmout "zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře, který odstraní nedostatky dnešních příspěvkových organizací, odpolitizuje je a zajistí jejich stabilní financování".
 
Michal Bosák, asistent

Autor: Michal Bosák