Hlavní stránka Volby Archiv Krajské volby 2020 Půta Martin

Půta Martin

Martin Půta (*1971)

Liberecký kraj

Svět kolem nás potřebuje změny k lepšímu. Začít můžeme každý, a nejlépe hned

e-mail: puta@hradek.cz

mobil: 602 490 016

web: http://martinputa.cz/

/hejtmanmartinputa/

/MartinPuta


Vzdělání

 • Metropolitní univerzita Praha, obor Veřejná správa (Bc.)

Proč kandiduji na hejtmana?

Rád bych pro Liberecký kraj a jeho obyvatele jako hejtman pracoval i v příštích čtyřech letech. Mám náš kraj rád a jsem připravený v jeho prospěch využít všechny zkušenosti a vědomosti, které jsem za deset let jako starosta a za sedm let v pozici hejtmana mohl získat. Jsem tady doma a už v roce 2002 jsem si uvědomil, že když je člověku přes třicet, musí se o svůj domov začít starat a měnit věci, na které může dosáhnout a mít na ně vliv, k lepšímu. Nikdo jiný než my sami to udělat nemůže. Toho se snažím držet celých posledních osmnáct let, během kterých jsem se souhrou náhod stal nejdříve starostou a potom hejtmanem. A taky svou práci dělám rád, naplno a se srdcem, a snad je to na výsledcích vidět.

Jaké jsou mé dosavadní úspěchy?

 • Otevřeli jsme kraj a jeho fungování obyvatelům.
 • Zavedli jsme předem známá a jasná pravidla stejná pro všechny žadatele při rozdělování dotací v dotačním fondu a postarali se o významný nárůst investic do majetku kraje, od krajských silnic přes centra odborného vzdělávání na středních školách, investice do krajských nemocnic, rekonstrukce kulturních institucí až po zlepšování podmínek pro klienty našich ústavů sociální péče.
 • Za úspěch považuji také to, že mě i po 18 letech v politice lidi na ulici zdraví a nepřecházejí na druhý chodník.

Co trápí náš kraj?

 • Jsme kraj na okraji zájmu centrálních orgánů a institucí, kraj, který se o většinu důležitého vždy musel a musí postarat sám. Nestěžujeme si a jsme zvyklí si nějak poradit. Čeká nás ale velká změna v průmyslu, který zaměstnává a živí většinu zaměstnanců v kraji. Tato změna se neobejde bez podpory inovací a lidí s novými nápady a myšlenkami a také bez firem, které jsou tady doma a mají vazby k místu, kde podnikají. Chybí nám malé a střední české firmy, tam by měla směřovat podpora podnikání od státu.
 • Za brzdu rozvoje, a v budoucnu velký problém, si dovolím označit naprosto zoufalé železniční spojení z Libereckého kraje jak do Prahy, tak do sousedních krajů. Stále do nich jezdíme po železnici vybudované před více než 150 lety a doprava v budoucnosti se bez rychlého železničního spojení neobejde.
 • Jinak máme stejné problémy jako všechny ostatní kraje. Česká republika není Praha a v mnoha částech země je živobytí těžké a veřejné služby nedostupné. Přichází změna klimatu a sucho se týká všech regionů, změnu financování a větší nezávislost místní a regionální samosprávy na státu nechce téměř žádný ministr financí a podle toho vypadají nejenom krajské silnice, ale také další služby, které kraje zajišťují. Ale jsem optimista a dobré změny jsou ty evoluční. Na nich musíme pracovat.

Jaké jsou ambice Vaší kandidátky?

Poprvé jsme jako Starostové pro Liberecký kraj kandidovali v roce 2008 a snažili se, jako rozumná opozice, nahlas mluvit o problémech kraje a jeho vedení. Od roku 2012 pracujeme s mými kolegyněmi a kolegy na tom, aby Liberecký kraj byl otevřený a vstřícný ke svým obyvatelům a spolupracoval se všemi, kteří v něm žijí, pracují a podnikají a o něco dobrého ve svém okolí se starají. Chceme být dál zárukou toho, že kraj nebude řízen ani ze sekretariátu žádné politické strany, ani na dálku od pražských politiků, ani od místních kmotrů a zákulisních hráčů. Takže chceme potřetí vyhrát a mít zásadní vliv na vedení kraje a jeho další směřování.

Proč kandidujete za hnutí STAN?

U zrodu SLK jsem v roce 2008 stál jako jeden ze zakladatelů. Máme za sebou hodně volebních úspěchů, vyhráli jsme dvoje krajské volby, máme jednoho poslance a dva senátory, primátora Liberce a starostky a starostové ve většině obcí a měst v kraji jsou naši členové a podporovatelé. Těm všem toho dlužím hodně za jejich dlouholetou podporu a skvělou spolupráci. Také proto jsem se po parlamentních volbách 2019 vzdal mandátu poslance a rozhodl se pracovat jako hejtman pro kraj a jeho obyvatele. STAN je hnutí, které funguje odspoda, od poslední obce přes kraje až do Sněmovny a Senátu, to je způsob politiky, který mi vyhovuje. Jsem rád, že nejsme hnutím jednoho názoru a jednoho muže. Nevěřím také na to, že celou zemi lze řídit jako firmu jedním člověkem. Je to přesně naopak. Problémy se mají řešit tam, kde vznikají, a s lidmi, kterých se dotýkají. A to je STAN a podstata jeho politiky v kostce.


Funkce

Vzdělání

-    studuje Metropolitní Univerzitu Praha, magisterský obor Evropská studia a Veřejná správa

 

Zaměstnání

 • 2002 – 2012 – Starosta Hrádku nad Nisou (mé rodné město, kde žiju a budu žít)
 • 2007 – 2012 – Opoziční zastupitel Libereckého kraje (5 let v opozici bylo poučných)
 • 2011 – dosud - Předseda české části Euroregionu Nisa
 • 2012 – dosud - Hejtman Libereckého kraje
 • 2014 – dosud - Místopředseda Rady Asociace krajů ČR

Zajímavosti


-    četba knih, zájem o politické dění u nás i ve světě, hudba, sport  /kolo, fotbal a volejbal/