Hlavní stránka Volby Archiv Krajské volby 2016 Starostové začínají dobývat republiku

Starostové začínají dobývat republiku

11. 10. 2016

Ovládat Středočeský kraj bylo pro politiky vždycky symbolem síly. Region je bohatý, díky blízkosti Prahy strategicky položený. Tradičně býval mocenskou baštou ČSSD a ODS, ještě v roce 2008 tu obě strany dosáhly více než třicetiprocentního výsledku. Právě proto je fakt, že to tu Starostové a nezávislí dotáhli na druhé místo, tak významný. Ukazuje, že starostenské hnutí nabírá na síle a jeho hvězda stoupá.
Starostové začínají dobývat republiku

Starostové začínají dobývat republiku

STAN nechal ve středních Čechách za sebou ODS i ČSSD, víc hlasů tam nasbíralo jen ANO. Velmi pravděpodobné navíc je, že Starostové svůj úspěch ještě korunují a získají pro Víta Rakušana post středočeského hejtmana. Tak jako v mnoha dalších regionech se ČSSD pokouší i tady uplést koalici bez vítěze, bez ANO, ale Rakušan už prohlásil, že takové praktiky coby komunální politik nemá rád. „Obcházet někoho, kdo vyhrál, nebývá dlouhodobě šťastné,“ uvedl. Pro ANO bude daleko lepší mít místa v radě než trvat na hejtmanovi, a skončit tak v opozici.

Vedle historického triumfu ve středních Čechách potvrdil výsledek krajských voleb i velmi silnou pozici Starostů v Libereckém kraji. Tamní lídr Martin Půta udělal vůbec nejlepší výsledek v republice, liberecká kandidátka dostala coby jediná v zemi podporu od více než třiceti procent voličů. Stvrzení etablovanosti pak představuje i počet hlasů pro libereckého kandidáta do Senátu, starostu Chrastavy Michaela Canova. Je jedním z pouhých tří adeptů na senátora, který postoupil do druhého kola s více než čtyřicetiprocentním ziskem.

STAN si ve víkendových volbách testoval, jestli by měl na to, usilovat o sněmovní křesla samostatně, případně vyměnit partnerství s TOP 09 za spojenectví s programově bližšími lidovci. Při součtu výsledků všech regionálních uskupení, v nichž hnutí kandidovalo, získali Starostové 9,7 procenta. Pokud se jim podaří udržet podobnou podporu i při boji o parlament, stane se ze Starostů velmi přitažlivý partner do vládních koalic, což je potenciál, který by spojení s lidovci ještě multiplikovalo.

 

Autor: Kateřina Surmanová, Lidové noviny

Autor: Kateřina Surmanová, Lidové noviny