Hlavní stránka Volby Archiv Krajské volby 2016 STAN představili deset bodů pro bezpečnější Evropu

STAN představili deset bodů pro bezpečnější Evropu

20. 11. 2015

Bezpečnost obcí a regionů si vytyčilo hnutí Starostové a nezávislí společně se svými partnery jako hlavní prioritu pro krajské volby v příštím roce. Reagují tak na bezpečnostní situaci, ve které se ukazuje, že bezpečnostní složky jsou připraveny na kalamity, které si už vyzkoušely, ne ale na neočekávané problémy. Dnes hnutí představilo svých 10 bodů pro bezpečnější Evropu.
STAN představili deset bodů pro bezpečnější Evropu

STAN představili deset bodů pro bezpečnější Evropu

STAN si uvědomuje, že útok z minulého týdne v Paříži se dotýká všech. „Není to jen útok na Paříž, je to útok na nás všechny, na naše civilizační hodnoty. Musíme méně řečnit a více dělat, platí to o Evropské unii, ale i o nás, starostech. Evropská unie rizika spojená s masivní migrací zjevně podcenila,“ upozorňuje úřadující předseda STAN Petr Gazdík. Bezpečnost si jako programovou prioritu si STAN zvolilo ještě před tím, než zesílila migrační vlna.

Bezpečnost regionů však nemůžeme zúžit jen na současnou migrační vlnu, upozorňuje Petr Gazdík. „Chybí koordinace jednotlivých složek záchranného systému. Prosadíme vypracování krizových plánů pro bezpečnostní i zdravotnické složky. Nesmí nás zaskočit případná migrační vlna, energetické problémy ani období sucha. Musíme je předvídat a připravovat se na ně,“ říká.

„V našem desetibodovém prohlášení zdůrazňujeme, že právo na ochranu mají pouze mírumilovní žadatelé o azyl. Nejsme hnutí vyvolávající strach a nenávist, ale také nemůžeme podceňovat rizika, která jsou s nekontrolovatelným přílivem migrantů spojena,“ říká europoslanec a místopředseda STAN Stanislav Polčák.

STAN hodlá proto prosazovat důsledné přiblížení rozhodovacích pravomocí co nejblíže občanům – Starostové chtějí silnější obce a kraje se širšími pravomocemi. Zároveň si ale Starostové jasně uvědomují, že bezpečnost musí zajišťovat stát – ale ve spolupráci s regiony a obcemi, ne bez nich. „Samosprávy mají právo na úplné a včasné informace ze strany státu a mají právo vyjádřit se k zamýšleným krokům státu na území dané samosprávy,“ dodává Polčák.“

STAN chce stát štíhlejší, ale silnější v oblasti bezpečnosti, vnější obrany nebo zahraniční politiky.

Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN