Hlavní stránka Volby Archiv Krajské volby 2016 Rolí hejtmana je hledat kompromisní řešení, říká náš lídr z Vysočiny Lukáš Vlček

Rolí hejtmana je hledat kompromisní řešení, říká náš lídr z Vysočiny Lukáš Vlček

8. 9. 2016

Už byl nejmladším českým starostou, nejmladším krajským zastupitelem na Vysočině, teď ve čtyřiatřiceti je v kraji stále mezi nejmladšími kandidáty na hejtmana. Starostové a nezávislí (STAN) pacovského starostu Lukáše Vlčka na společné kandidátce s evropskými demokraty (SNK ED) slovy svého předsedy Petra Gazdíka považují za tu nejlepší osobnost, kterou se jim pro to podařilo získat.
Rolí hejtmana je hledat kompromisní řešení, říká náš lídr z Vysočiny Lukáš Vlček

Rolí hejtmana je hledat kompromisní řešení, říká náš lídr z Vysočiny Lukáš Vlček

„S komunisty po volbách vyjednávat nebudeme,“ říká Lukáš Vlček, na první pohled svou image naprostý protipól dosavadního hejtmana Jiřího Běhounka (bezp. za ČSSD), který pro ostrou reakci nechodí daleko.

Na úrovni Pacova si vystačíte s umírněnou politikou. Jak si chcete s image „hodného hocha“ vystačit při mnohem tvrdších jednáních na kraji, pokud se dostanete do hejtmanského křesla?

Nemyslím si, že bych měl image hodného hocha. Osobně se domnívám, že mám talent lidi nerozdělovat, spíš spojovat. A dokázat najít kompromisy. I tady v Pacově jsem měl řadu střetů, nepříjemných situací. Ale nejsem člověk, co hned pálí mosty, názorové střety jsou součástí demokracie. Rolí hejtmana je hledat kompromisní řešení.

Ale za dobu vašeho působení v krajském zastupitelstvu jsem vás nezaznamenala v žádné ostré debatě, v žádném přímém a vyhroceném souboji argumentů…

To je něco jiného. Nemám tendence vystupovat na zasedání krajského zastupitelstva teatrálně. Někteří lidé to v sobě mají, musí se tam vždycky ukázat. Přímo na zasedání toho mnoho nevyřešíte. Práce krajského zastupitele není o tom, šestkrát sedmkrát do roka udělat výstup na zastupitelstvu. Ale poctivě pracovat ve výborech a řešit tam problémy, které vyvstanou. Ve finančním výboru, jehož jsem členem, vystupuju velmi aktivně.

A tam vám šéfuje komunista. Byl byste po volbách s kolegy ochoten vyjednávat a jít do koalice s komunisty? Prosím odpověď ano, nebo ne.

Ne.

Kolik vlastně času ze svého pracovního programu trávíte prací pro finanční výbor?

Finanční výbor zasedá každý měsíc. Nejsem typ, co tam jde, aniž má prostudované materiály. Cítil bych se blbě, kdybych měl někde sedět nepřipravený. Příprava mi trvá dvě až čtyři hodiny.

Takže máte představu, kolik práce je nutné vykonat. Co soudíte o tom, když dobře zaplacení komunističtí šéfové výborů v krajském zastupitelstvu říkají, že si své peníze zaslouží, protože celou pracovní dobu nevědí, kam skočit?

Je to nesmysl, dlouhodobě to kritizujeme. Můžeme se bavit o zkráceném úvazku 0,2, maximálně 0,3.

Pídili jste se někdy s kolegy, zvolenými za evropské demokraty, kolik času placeným komunistům práce ve výborech skutečně zabere?

Ano, dali jsme dotaz, nebylo nám odpovězeno.

Se kterými dalšími politickými subjekty je na Vysočině spolupráce STAN a SNK-ED vyloučená?

Kromě komunistů s extremistickými sdruženími. Jinak se nebráníme spolupráci s nikým. Důležitá je programová a personální shoda.

Ve volebním programu uvádíte, že chcete přitáhnout na venkov chybějící obvoďáky a zubaře. Jak to ale konkrétně chcete udělat? Mladých zubařů je málo, preferují praxe ve městech, kde si snadněji vydělají peníze na výnosnějších druzích protetiky. Co vy byste jim byli schopni nabídnout, aby šli na ves?

Ty profese obecně nejsou špatně placené ani na venkově, proto se divím, že mladí absolventi zůstávají ve větších městech. V Pacově jsme rozjeli podpůrný program, který může být inspirací pro kraj. Principy jsou stejné. Kraj by měl přistoupit k důslednějšímu motivačnímu programu, který zatím postrádáme. Sám jednám s několika mladými lékaři, kteří jsou dnes před koncem studia, samozřejmě beru v úvahu dobu atestace. Aby měli u nás potom patřičné zázemí, aby měli kde bydlet...

Upřesněte to.

Podařilo se nám sehnat do města uroložku a zubařku.

Dali jste jim finanční pobídku? Měl by kraj taky nabízet finanční pobídky?

Když přijde mladý lékař, pomůžeme mu zařídit ordinaci, uzavřeme s ním dlouhodobou smlouvu. Zaváže se nám. Když odchází předčasně, tak musí peníze se sankcí vrátit.

Kde jinde byste ubrali, abyste toto byli schopní finančně pokrýt?

Politika je otázka priorit. Pokud je tohle priorita, hledáte jinde, kde ušetříte. My v Pacově každoročně snižujeme provozní náklady, pak logicky zbývá na to, abychom si mohli dovolit další aktivity. Dělejme na kraji důsledně poptávková řízení, sdružujme je do větších celků, využívejme víc dotací do dopravy, zbude na jiné věci. Zrušme za 10 milionů placené posty komunistů, peníze pak budou.

Více se dočetete v MF Dnes (Vysočina)

Autor: MF Dnes, Hana Jakubcová