Hlavní stránka Volby Archiv Krajské volby 2016 Michalik: Změníme systém rozdělování krajských dotací

Michalik: Změníme systém rozdělování krajských dotací

25. 4. 2016

Krajské zastupitelstvo dnes schvaluje dotace. Opozice věří, že se proces nevyhrotí jako dříve.
Michalik: Změníme systém rozdělování krajských dotací

Michalik: Změníme systém rozdělování krajských dotací

Ukaž knížku, dostaneš peníze! Tímto heslem vyjadřovala loni na podzim asi padesátka středočeských starostů před budovou kraje svůj nesouhlas se systémem rozdělování krajských dotací.

Nejen při jejich schvalování starostové obcí poukazovali na politizaci přidělování peněz. „Připadá nám, že existuje přímá návaznost na politickou garnituru, která teď v kraji je. Dotace dostávají obce, jejichž představitelé jsou v krajském zastupitelstvu, případně sedí přímo ve vedení kraje,“ zlobil se loni na podzim předseda Sdružení místních samospráv Petr Halada. Demonstrující pak uváděli Zdice, Rožmitál pod Třemšínem nebo Cerhenice, tedy obce, které získávají z krajských dotací miliony a řídí je starostové z ČSSD nebo KSČM, tedy stran krajské koalice.

FROM je s trochou nadsázky symbolem rozkolů mezi vládnoucí koalicí a opozicí zastoupenou Starosty, ODS a TOP 09. Podlepředsedy středočeských Starostů a starosty Dolních Břežan Věslava Michalika ale nebude dnes situace tak dramatická jako dřív. „Tlakem a opoziční prací jsme dosáhli toho, že už tam není tolik do očí bijících příkladů. Pokud se po volbách na vládě podílet budeme, systém změníme,“ věří Michalik.

Dnes se ukáže, zda měl pravdu. O rozdělení peněz z dotací bude hlasovat krajské zastupitelstvo. V součtu je ve středočeských dotačních fondech nachystáno asi 460 milionů. Nejvíc je ve Středočeském fondu rozvoje obcí a měst (FROM), 300 milionů, z toho sto milionů půjde nově na malé akce pro obce do pěti tisíc obyvatel. Cerhenice žádaly o dotace i letos. Čtyřikrát. A zdá se, že uspěly. Středočeská komise jejich žádosti doporučila odsouhlasit. Kritici přitom upozorňují, že za posledních pět let do Cerhenic z kraje přiteklo šedesát milionů na projekty jako rozhledny, semafory nebo zatraktivnění naučné stezky.

Starosta městysu Cerhenice a zároveň náměstek hejtmana pro oblast zemědělství a životní prostředí Marek Semerád (ČSSD) v tom ale politiku nevidí. Podle něj je rozhodování komise objektivní a nezávislé, nikdo do něj nevstupuje. „Výsledky znám, protože jsme je schválili na radě. Cerhenice uspěly a já jsem za to samozřejmě rád a věřím, že to na krajském zastupitelstvu projde,“ řekl MF DNES Semerád. Například Dolní Břežany získají podle něj dotaci také. „To svědčí o tom, že se nerozdělovalo podle politického klíče, ale objektivně,“ tvrdí. Městysu jde především o dotaci na rozšíření družiny, protože musí zajistit místo pro dalších čtyřicet dětí. „Naše škola se stala spádovou, vozíme děti z okolních obcí, kde není druhý stupeň základní školy,“ uvedl Semerád, který od kraje žádá čtyři miliony, na zbytek projektu pak ještě dva a půl milionu od ministerstva práce a sociálních věcí. Šanci ale mají i Jince, které minulý týden navštívil prezident Miloš Zeman a právě při jeho návštěvě zdejší starosta Josef Hála (KSČM) uvedl, že doufá, že Jince dvoumilionovou dotaci na výstavbu kanalizace získají. V minulých pěti letech pak z kraje získaly necelých třicet milionů.

Naděje i rezignace

Podle dostupných informací se ale letos dostane i na obce, které dřív neměly podle slov svých starostů šanci. Jednou takovou jsou Radovesnice II na Kolínsku, ty chtějí dvě stě tisíc na opravu veřejného osvětlení. Podle starosty Václava Janíka nedostala obec žádné peníze asi šest let. „A letos? Když dají, dají, když ne, nebudu s tím už nic dělat,“ uvedl.

Podobně by letos mohl uspět i Líský na Kladensku, jeho starosta Štěpán Hon byl loni na podzim jedním z nejhlasitějších demonstrantů. Žádá o sto čtyřicet tisíc na rekonstrukci veřejného osvětlení, miliony na vodovod a kanalizaci, ale po opakovaných neúspěších na kraji shání i jinde. „Začal jsem jednat na ministerstvu zemědělství,“ řekl už dříve Hon, kterého pak kontaktoval kraj, aby žádost o dotaci z Fondu životního prostředí a zemědělství stáhl a zažádal o dotaci mimořádnou. „Nabídli mi, že vytipovali pár vesnic, kterým by peníze dali. Mezitím jsem si vybojoval peníze na ministerstvu. Tam to podmínili tím, že kraj nám přispěje na přivaděč,“ popisuje starosta a upřesňuje, že u kraje žádá o částku milion a půl. „Už máme za sebou výběrové řízení a vypadá to, že to bude pod milion,“ doplnil.

Úspěšným městem je ale i Zruč nad Sázavou, kde je starostou Martin Hujer z hnutí STAN. „My jsme si říkali, že je to dokonce schválně, aby mohli říct, že to vychází i na někoho jiného,“ komentuje tento případ předseda Starostů Michalik a zmiňuje blížící se krajské volby.

Semerád ale s takovou interpretací nesouhlasí, říká, že opozici jen chybějí předvolební témata. „Lidé, kteří opozici vedou, jsou průměrní nebo podprůměrní. Jsou sami neúspěšní, ovládá je závist a kritizují ty, kterým se daří,“ vzkázal. Věslav Michalik na tato slova reagovat odmítl. „O tom, jací jsme, rozhodnou voliči, ne pan Semerád,“ uzavřel Michalik.

300 milionů korun je letos vyčleněno ve Fondu rozvoje obcí a měst.

10 milionů korun je nejvyšší částka v žádostech. Sadská ji chce na školu.

Fakta

Krajské dotace Letos je ve středočeském Fondu rozvoje obcí a měst (FROM) připraveno 300 milionů včetně nového programu. „Rozhodli jsme, že FROM rozdělíme. Obnoví se Program obnovy venkova, který bude sloužit na drobné akce pro obce do pěti tisíc obyvatel s dotací až pět set tisíc. Dalších dvě stě milionů půjde pouze školám, školkám a sportovním zařízením, která jsou na ně navázána,“ uvedl k největšímu středočeskému fondu hejtman Miloš Petera. Naději na peníze z Programu obnovy venkova má celkem 230 obcí, o dotaci na velké projekty nad půl milionu korun žádá 63 obcí nebo měst. O nejvyšší částku, konkrétně deset milionů, žádá obec Sadská na Nymbursku, jejím záměrem je přístavba zdejší základní školy. Druhým největším projektem je pak přístavba školy, stravovacího bloku a rekonstrukce tělocvičny ve Velkých Popovicích v Prazezápad. Obec usiluje o částku 6 milionů.

Eva Zahradnická, MF Dnes, 25.4.2016

Autor: Eva Zahradnická, MF Dnes