10. 10. 2024
Hlavní stránka Volby Archiv Krajské volby 2016 Gazdík: Jsme schopni zabránit byrokratickým nesmyslům
Gazdík: Jsme schopni zabránit byrokratickým nesmyslům
3. 10. 2016
Gazdík: Jsme schopni zabránit byrokratickým nesmyslům
Nedávno jste říkal, že byste byli spokojeni s výrazným úspěchem minimálně ve třech krajích. Takže, tři hejtmani jsou cíl?
Šel bych na to odspodu, naším cílem je být nejlépe ve všech krajských zastupitelstvech v České republice, v několika krajích být součástí rady a obhájit post jednoho, případně některého přidat.
Sám figurujete na druhém místě kandidátky ve Zlínském kraji. Pokud by vás lidé vytáhli nahoru, vzdal byste se funkcí ve Sněmovně a šel dělat hejtmana?
Ano. Ale kandidátem na hejtmana je v našem kraji zlínský primátor Miroslav Adámek a myslím, že Mirek by byl dobrým hejtmanem.
Máte za sebe přesto ve Sněmovně vybraného náhradníka?
Místopředseda sněmovny se volí poměrně komplikovaně v tajné volbě, je to o návrhu mého poslaneckého klubu, koho by navrhl.
Což neznamená, že ho nemůžete mít vybraného.
Ale nemyslím si, že by to tak muselo nutně dopadnout. Do kraje kandiduji proto, že mi vadí, že se nerozvíjí tak, jak by se rozvíjet mohl. Stagnuje. Největší pravomoci kraje jsou v oblasti středního školství, silnic druhé a třetí třídy, v oblasti životního prostředí, krajského zdravotnictví… a hlavně krizového řízení. V těchto pravomocích bohužel Zlínský kraj úplně nevyniká.
Zrovna ve vašem kraji tvrdíte, že chcete rozbít oranžovo-rudou koalici ČSSD s KSČM. S kým byste ale tu koalici chtěl skládat?
Řekl bych to naopak, s kým bychom do koalice nechtěli. Určitě ne s žádnou extremistickou stranou a ne s komunisty, kteří kraji za ty čtyři roky nic nepřinesli.
Na celostátní úrovni to platí stejně? Komunisté a extremisté ne, zbytek ano?
Cílem Starostů je prosadit konkrétní témata, aby se v naší zemi žilo lépe. Do Sněmovny jsem nešel proto, že bych chtěl být poslancem, ale proto, že jsem chtěl prosadit změnu rozpočtového určení daní, financování obcí a měst. To se mi podařilo. Na jakékoli úrovni budeme vybírat partnera, abychom prosadili konkrétní věci.
Jak si tedy představujete koalici s hnutím ANO, když to se profiluje jako centralistické a ministerstvo financí Andreje Babiše připravilo už téměř sto zákonů, a vy naopak chcete zákonů co nejméně a rozhodovat klidně na každé vesnici jinak?
Je pravda, že hnutí ANO na celostátní úrovni jde poměrně ostře proti našemu programu. Hnutí ANO chce, aby Sněmovna byla továrnou na zákony, abychom jich přijímali co nejvíc, a pokud možno o nich moc nekecali. To podle nás není cesta. Ale i s hnutím ANO jsme schopni se dohodnout na několika konkrétních věcech. Byl to třeba zákon o zemědělském půdním fondu, změna jednacího řádu Sněmovny, asi se shodneme z velké části na autorském zákonu.
Takže po příštích sněmovních volbách se může stát, že tady bude koalice ANO se Starosty a nezávislými?
Nebudu věštit. Na rovinu vám řeknu, že to teď nevím.
Vraťme se tedy ke krajským volbám. Jsou tyto volby zkouškou, jak si povedete bez svého tradičního spojence TOP 09?
Bezesporu. Jsou to pro nás zásadní volby, ve kterých se ukáže, jestli je naše společnost připravena na to, že nestačí hezké marketingové heslo a jedna celostátní tvář, ale je potřeba politiku změnit odspodu, z gruntu. Že se politika nezmění, dokud do ní nepůjdou lidé, kteří už něco dokázali, kteří byli dobrými starosty nebo úspěšnými podnikateli, a další lidé, co něco umějí.
Cítíte ale vůbec z vašich Starostů chuť jít do celostátní politiky? Nezůstali by radši na tom svém gruntu?
Cítím. Oni vědí, že těch pár poslanců, o které se mohou opřít, pro ně je schopno konkrétní témata vyjednat. Že jsme schopni postavit se proti Kapschi, se kterým se uzavře smlouva bez výběrového řízení na pět miliard, zatímco komunální politici jsou kriminalizováni za nesmyslné byrokratické pochybení. Že jsme schopni zabránit některým byrokratickým nesmyslům, které by se na obce valily.
Ptám se proto, jestli byste do případné vlády vůbec měli dost lidí. V roce 2010 jste při svém zatím jediném vládním angažmá měli ministerstvo považované za jedno z nejklidnějších – kulturu – a i to jste měli problém obsadit. Ani Jiří Besser, ani jeho nástupkyně Alena Hanáková nezářili. Kde byste dnes vzali lidi na čtyři pět ministerstev?
Ministerstvo kultury bylo tehdy jedno z nejtěžších. Když přijdete do velké politiky, nemáte v době ekonomické krize peníze a musíte vyřešit problém církevních restitucí, které hrozí chaosem, je to něco úplně jiného než teď. Teď už máme mnohem zkušenější osobnosti. Takový Honza Farský, který prosadil registr smluv, starosta Kolína Vít Rakušan, Dana Drábová, pan profesor Bárta, europoslanec Stanislav Polčák… Kdokoli z nich by mohl být ze dne na den ministrem. Už dávno nejsme ti starostové smrdící hnojem, jak nám bylo kdysi předhazováno ze strany pražského magistrátu.
Váš dosavadní hejtman Martin Půta obhajuje v Libereckém kraji a zároveň už skoro dva roky čelí policejnímu obvinění, kvůli němuž se i vzdal funkce předsedy Starostů a nezávislých…
(skáče do řeči) Pardon, na Martina Půtu jsem v tom výčtu možných ministrů zrovna zapomněl. Toho tam dejte taky.
Proč si myslíte, že na výkon předsedy vašeho hnutí nestačí, ale na to, aby dělal hejtmana ano?
Ptáte se dobře, ale na špatném hrobě. Martin Půta se rozhodl sám, že nechce být předsedou hnutí. My ho jednoznačně podporujeme, jeho vykonstruovaná kauza je čirý nesmysl. To je jedno z těch nesmyslných obvinění komunálních politiků, které dnes předvádějí orgány činné v trestním řízení. Nedávno jsem byl svědčit u soudu s bývalou starostkou Moravské Nové Vsi Janou Krutákovou, která byla stejně nesmyslným způsobem tahána po soudech, zlikvidovalo jí to osobní život, zdraví, politickou kariéru a po třech letech soud stejně řekl, že je to nesmysl. A kdo jí co vrátí? To není boj za Martina Půtu, ale za každého slušného člověka, který by byl skvělým politikem, ale v tomto systému má strach, proto do toho vůbec nejde. Ten boj stojí za to, protože je to boj o demokracii.
Jak vám Miroslav Kalousek vysvětlil, že se na billboardech TOP 09 opět objevilo heslo s podporou starostů, jenom už tam není velké S?
Vysvětlil mi to tak, že oni nějaké starosty mají. Ano, třeba ve Zlínském kraji mají dva starosty, takže by tam správně mělo být TOP 09 – S podporou dvou starostů. Myslím, že taková strana jako TOP 09 podobné matení voličů nemá zapotřebí.
Sám jste kromě místopředsedy Sněmovny a předsedy Starostů i místostarostou Suché Lozi. Jak často vás tam lidé na úřadě potkají?
Každé pondělí. Nebo na veřejném zasedání, které bývá většinou každý pátek večer. Hledají mě doma, když potřebují, moje telefonní číslo je na stránkách obce Suchá Loz, každý mi může zavolat, když potřebuje.
O vašem hnutí poslední dva roky pořád dokola slýchám, jak je pro ostatní strany bohatou nevěstou. Hlavně do příštích sněmovních voleb. Už je to takové klišé, jak se vám poslouchá?
Cítím z toho, že ostatní strany nám dávají za pravdu, že jsou personálně vyprahlé a naše hnutí má ty osobnosti, které jsou v politice potřeba. Ale u nás se říká přísloví: Jí jitrnice a ještě nemá prase. Rád s vámi budu jíst jitrnice, až budu mít to prase. Můžeme o tom polemizovat po krajských volbách. Mimo jiné jsem se v těchto volbách s Mirkem Kalouskem vsadil, že ve Středočeském kraji budeme mít větší výsledek než TOP 09. Vsadil jsem se o prase, tak věřím, že to prase bude.
Autor: Ondřej Leinert, MF Dnes
Autor: Ondřej Leinert, MF Dnes