Hlavní stránka Volby Archiv Krajské volby 2016 Gazdík: Cílem politiky je především snaha prosadit vlastní program

Gazdík: Cílem politiky je především snaha prosadit vlastní program

4. 10. 2016

Vztah s Miroslavem Kalouskem máme dobrý, tvrdí šéf hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík. Myslí si však, že Topka před krajskými volbami trochu zneužila společný název, který uskupení použily při volbách do Sněmovny.
Gazdík: Cílem politiky je především snaha prosadit vlastní program

Gazdík: Cílem politiky je především snaha prosadit vlastní program

Kritizujete v krajích rudo-oranžové koalice, co konkrétně dělají špatně a jak byste to změnil, aby vše bylo transparentnější?

Naštěstí nemusím vařit z vody. Když se podíváte na Liberecký kraj, kde je náš hejtman, jak tam fungují výběrová řízení, registr smluv - že každou smlouvu najdete na webu, jak jsou předem dávána kritéria výběrových řízení, do kterých se může přihlásit každý. My si myslíme, že v tomto může Liberecký kraj působit jako vzor.

Liberecký hejtman Martin Půta je obviněný z korupce. Myslíte, že je to dobrý příklad?

Je to paradoxní. Ale to, z čeho je Martin Půta obviněn, je naprosto absurdní. Oni ho obvinili bez jakéhokoliv přímého důkazu a během dvou let se nestalo nic. Tak nemá fungovat soudnictví, státní zastupitelství a policie. Na jednu stranu se tady společnosti Kapsch dá za pět miliard mýto bez výběrového řízení a na druhou stranu jsou krajští a komunální politici obviňováni za nesmysly bez přímých důkazů. Žijeme ve státě, kdy si jsou všichni rovni, ale někteří si jsou rovnější. I proto má smysl, aby Martin Půta pokračoval v tom, co dělá, protože všichni starostové Libereckého kraje mu vyjádřili důvěru a občané mu v tom kraji věří. On se chtěl se co nejrychleji obhájit před soudem.

Říkáte, že mu občané věří. Podle vás mu tedy obvinění při volbách neuškodí?

Má šanci uspět, ukázal dobrou práci. Jestli lze politika zlikvidovat tak, že na něj dáte nesmyslné obvinění a on kvůli tomu musí skončit - a znám desítky takových starostů, kteří to museli udělat, tak je něco špatně. Tak to nesmí být. Pokud budou Starostové vládnout v krajích nebo centrálně, budeme dělat všechno pro to, abychom tomu zamezili.

Jaký výsledek byste považoval v krajích za úspěch?

My bychom rádi obhájili alespoň jednoho hejtmana, byli bychom rádi v zastupitelstvech všech krajů a určitě bychom se chtěli zúčastnit několika krajských vlád.

Kde tipujete, že byste mohli dopadnout nejlíp?

Můžu uvést kandidátku ve středních Čechách, v Libereckém kraji, ve Zlínském, Královéhradeckém, Jihomoravském. Za všechny kandidátky bych dal ruku do ohně.

Mluvíte o Středočeském kraji - tam máte na kandidátce jako dvojku šéfku Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou, která sama řekla, že si není úplně jistá, jestli může mandát vykonávat. Celé to může skončit tak, že se bude muset omluvit voličům a mandátu se vzdát.

Tak si myslím, že to určitě nemůže dopadnout. Služební zákon stanovuje, že se státní úředník nesmí účastnit zastupitelstva v uvolněné funkci. Dana Drábová velmi poctivě a jasně na začátku řekla, že nekandiduje do uvolněné funkce. Řekla, že chce pracovat jako zastupitelka kraje. Stejně tak pracuje jako neuvolněná místostarostka města Pyšely. Případ Dany Drábové bude mnohem obecnější. Pokud bude zvolena, tak jí mandát vznikne. A její precedens bude ovlivňovat další stovky, tisíce úředníků, kteří jsou komunální zastupitelé, ať už v obcích nebo krajích. Případ Dany Drábové bude rozhodovat, jestli tyto úspěšné lidi chceme v obcích nebo městech. Já bych považoval za velmi špatné, kdyby lidé, kteří ve státní správě něco umí, nemohli kandidovat do neuvolněných funkcí do zastupitelstev obcí, měst nebo krajů.

Není to takové matení voličů v tom, že vy ji máte v čele kampaně, a ani sám nevíte, zda ten mandát bude moct vykonávat nebo nebude?

Jsem přesvědčen, že bude. Nechtěli jsme stahovat Danu Drábovou z kandidátky jenom proto, že jeden státní úředník má jiný názor.

Uvedl jste, že byste do koalice v krajích nešli s extremisty, xenofoby, komunisty. S hnutím ANO byste šli?

Hnutí ANO nepovažuji za extremistickou stranu, byť se v mnohých názorech lišíme. Hnutí ANO chce v poslední době všechno centralizovat, Starostové si přejí přesný opak. My si myslíme, že důvodem pro byrokracii a korupci je, že se nerozhoduje blíž občanovi. Kromě toho případy z velkých měst nás nutí přemýšlet nad tím, jací lidé kandidují. Mnozí lidé budou volit hnutí ANO, protože je nějakým způsobem uchvacuje svým charismatem Andrej Babiš. Ale Andrej Babiš nebude vládnout v tom kraji. To budou konkrétní lidé. A mnoho z nich v těch větších městech ukázalo, že to nedokážou, že se to rozpadá. Ale my budeme upřednostňovat v každém kraji lidi, kteří jsou schopní, kteří něco umí a se kterými budeme moci ten kraj řídit. Takoví jsou i v hnutí ANO.

V jednom rozhovoru jste kritizoval šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska, že je pokrytectví říci, že nebude-li zbytí, tak topka by šla do koalice s hnutím ANO. Proč vám to přijde pokrytecké?

Předně já jsem nikoho nekritizoval osobně, kritizoval jsem postoj. Nicméně pokud, tak jak to slýchávám z TOP 09, je hnutí ANO strana, která vede tento stát k autokratickému režimu, k nedemokracii a ke ztrátě svobody, tak bych zároveň neměl před volbami říkat, že s nimi půjdu do koalice, když to pro mě bude výhodné. To považuji za trošku pokrytecké, já bych to nedělal. Ale tím nikoho nekritizuju, ať si laskavý volič udělá názor sám.

Vy přece taky Andreje Babiše kritizujete, například kvůli elektronické evidenci tržeb.

Ale tady jde o ideologii. To, že se mezi politiky máme na věci jiný názor, například EET, to je konkrétní problém. Ale když říkám fatální slova, že to hnutí je nedemokratické a vede ke ztrátě svobody, tak to jsou přece mnohem závažnější ideologické věci. Pokud to tak je, tak bych s tím hnutím neměl na krajské úrovni spolupracovat. To si třeba myslím o komunistické straně. Proto s ní nebudu spolupracovat ani na krajské, ani na celostátní úrovni, ani ve velkých městech.

Jaké teď máte vztahy s Miroslavem Kalouskem?

Myslím, že velmi dobré. To, že s někým nesouhlasím v jedné věci, přeci neznamená, že s ním musím mít špatné vztahy. Vy určitě se svým přítelem nebo manželem taky určitě v něčem nesouhlasíte a určitě s ním máte dobré vztahy, dokonce bych řekl, že se třeba milujete.

Ale já to neřeším u soudu. Narážím teď na spor STAN a TOP 09 v Jihomoravském kraji kvůli logu. Topka si do kandidátky napsala „s podporou starostů“ s malým s. Vy jste se obrátili na soud a chtěli, aby, kraj registraci kandidátky zrušil.

To bylo proto, že z mého pohledu topka trochu zneužívá našeho společného názvu „TOP 09 s podporou Starostů“, který je v naší smlouvě definován jako společný název pro parlamentní volby. My jsme se dohodli a podali jsme si na to ruku, že to nepoužijí v žádném názvu kandidátky. To kolegové z TOP 09 ví a oni to bohužel v Jihomoravském kraji použili, což může vést k matení voličů. Proto jsme požádali o toto předběžné opatření a TOP 09 se proti tomu moc neohradila, protože ví, že porušila dohodu, kterou jsme měli.

Proto se ptám na ty vztahy s Miroslavem Kalouskem.

Miroslav Kalousek to uznal, že je to porušení dohody a naše vztahy to žádným způsobem nenarušilo. Nevidím v tom problém.

Kdy to uznal? Když jsem s ním dělala minulý týden rozhovor, tak mi k tomu řekl, že nemáte žádný monopol na starosty.

To určitě nemáme. Ale v našem hnutí jich je ze všech politických stran a hnutí v ČR nejvíc. Pro mě je úsměvné, když třeba ve Zlínském kraji si píše TOP 09 s podporou starostů, když ty starosty tam má dva. Správnější by bylo s podporou dvou starostů.

A pan Kalousek vám tedy řekl, že uznává, že to neměli používat?

On řekl, že uznává, že naše dohoda byla jiná.

Je vůbec ještě možné, že byste šli s TOP 09 příští rok do sněmovních voleb?

Nechci se pouštět do spekulací, zvláště ne před krajskými volbami. My na rozdíl od mnoha jiných politických stran, které dnes trpí personální vyprázdněností, nabízíme zkušených komunálních politiků nejvíc. Pokud po nich bude poptávka, tak se budeme poptávat po parlamentních volbách.

Není tohle trochu pokrytecké? My se rozhodneme až po volbách, až po tom, jak to všechno dopadne. Kdo dopadne nejlíp, tak k tomu se připojíme.

Vůbec ne, my nebudeme diskutovat o tom, kdo dopadne nejlíp. Cílem politiky je přece prosazovat vlastní program. Politická jednání s různými stranami probíhají podle toho, jak prosadíte ten program. Proto nemůžu jít do koalice třeba s KSČM, protože si myslím, že její program je totalitní a vede tuto zemi k nesvobodě.

Můžete vyjmenovat strany, které by přišly v úvahu pro celorepublikovou spolupráci?

Podobný program sdílíme s KDU-ČSL, s TOP 09, určitě část podobného programu můžeme sdílet s ODS. Ale vždycky to je dotaz ne jenom pro nás. To je dotaz pro ty oba partnery. Nemohu tady vyhlašovat, že s někým půjdu. Musíte se zeptat i té druhé strany, jestli by s námi oni chtěli jít.

 

Autor: Barbora Zpěváčková, novinky.cz

Autor: Barbora Zpěváčková, novinky.cz