Hlavní stránka Volby Archiv Krajské volby 2016 Drábová: Ministerstvo mi nic nařizovat nemůže

Drábová: Ministerstvo mi nic nařizovat nemůže

17. 10. 2016

Vnitro tvrdí, že coby vysoká státní úřednice nemůžete být zároveň zastupitelkou ve Středočeském kraji, kam jste byla zvolena za hnutí STAN. Vy jste před volbami předpokládala jiný výklad zákona? Vůbec ne. Ministerstvo se svým výkladem přišlo už na jaře a já jsem už tehdy na rozpory v zákonech upozorňovala. Nebyl to žádný podvod na voliče. Od začátku jsem byla toho názoru, že služební zákon mi práci v krajském zastupitelstvu umožňuje. A radila se i s právníky, kteří mají stejný názor.
Drábová: Ministerstvo mi nic nařizovat nemůže

Drábová: Ministerstvo mi nic nařizovat nemůže

Pokud však ministerstvo bude trvat na svém, složíte mandát?
Ministerstvo mi nic nařizovat nemůže. Může pouze konstatovat zánik mandátu, což by znamenalo, že na mé místo nastoupí další kandidát STAN v pořadí. Pokud to skutečně udělá, bude záležet na hnutí STAN, zda se proti tomuto rozhodnutí bude bránit soudní cestou. A to nikoli kvůli Drábové, ale kvůli všem státním úředníkům, kteří by se v budoucnu mohli dostat do podobné situace jako já.
 
Takže podle vás je to diskriminace?
Pokud bychom přistoupili na to, že vysoký státní úředník nemůže ve svém volném čase za minimální odměnu vykonávat funkci neuvolněného krajského zastupitele, pak se samozřejmě musíme ptát, k čemu takové nařízení slouží. To opravdu chceme vyčítat úředníkům, že vedle své práce chtějí ještě něco udělat pro svůj kraj? Já přece nechci žádný dvojí plat, funkci zastupitele budu klidně vykonávat i zadarmo.
 
Vysoký počet preferenčních hlasů, který jste od voličů dostala, opět oživil úvahy o vaší možné kandidatuře na prezidentku. Skutečně jste o podobné možnosti ani jednou nezauvažovala?
Opravdu ne. Chci být krajskou zastupitelkou, protože mám pocit, že v té funkci mohu něco konkrétního udělat, přispět k nějakému skutečnému, pozitivnímu výsledku. To bych jako prezidentka nemohla, je to čistě ceremoniální funkce. Když se navíc podívám, co se děje po těch „obyčejných“ krajských volbách, jak se bojuje o moc, jak se politikaří, vůbec si nedovedu představit, co bych musela absolvovat při prezidentské kandidatuře. Kvůli ceremoniální funkci? To by mě fakt ani nehnulo.
 
A jiný politický post? Není žádným tajemstvím, že třeba Andrej Babiš by vás rád viděl na své kandidátce ve sněmovních volbách…
Řeknu to úplně jasně. Příští parlamentní volby rozhodně nepřipadají v úvahu. Pokud bych pak někdy v budoucnu teoreticky uvažovala o kandidatuře na vyšší politickou funkci, nebudu kandidovat za nikoho jiného než za STAN. Nevstoupím k nim, nestanu se členkou, ale jediná strana, za kterou bych se teoreticky mohla ucházet třeba o post poslankyně, jsou právě Starostové a nezávislí. Nikdo jiný.
 
Překvapilo vás něco v předvolební kampani?
Byla příjemná, mám s ní jen pozitivní zkušenosti. Setkala jsem se se zajímavými lidmi včetně svých kolegů ze STAN, u nichž mám fakt pocit, že jim jde o věc, o nějakou pozitivní změnu ve společnosti.
 
A co povolební vyjednávání?
To už je horší. Šla jsem do těchto jednání s představou, že se budeme s jinými stranami bavit o tom, co chceme na kraji změnit, jak by měl kraj fungovat, a podle toho sestavíme nějakou koalici. Jenže mi připadá, že jsme asi jediní, kdo chce jednat tímto způsobem. Jinak je to místo boje o program spíše boj o moc. A na to jsem opravdu nebyla připravena. Někdy jsme si při těch jednáních s kolegy ze STAN připadali jako jelimánci. Naštěstí už je snad konec.
 
Volby provázela velmi nízká účast. Proč podle vás zajímají tak málo lidí?
Podle mého názoru je to právě kvůli pocitu, že se z politiky místo správy věcí veřejných stal pouze boj o moc a vládnutí. Kdyby lidé viděli, že kandidátům skutečně jde o to, aby kraj či zemi někam vedli, nějak je spravovali, pak by volební účast byla mnohem vyšší.
 
Hovoříte o hnutí STAN, jako by to byl nějaký sbor čistých duší, starostů, kteří jako jediní nechtějí politikařit, ale jen pracovat ve prospěch společnosti. Mnozí starostové i další lidé z komunální politiky nicméně také politikaří…
V tom máte pravdu. Možná je to tím, že vás ta politika, ať už do ní vstupujete s jakýmikoli představami, nakonec semele. A to je právě to, čemu bych se chtěla vyhnout.
 
Marek Kerles, Týden

Autor: Marek Kerles, Týden