Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Zlínský kraj usiluje v roce 2030 o lepší udržení vody. Dopomůže k tomu dokument Strategie rozvoje.

Zlínský kraj usiluje v roce 2030 o lepší udržení vody. Dopomůže k tomu dokument Strategie rozvoje.

29. 9. 2019

Zlínský kraj dokončil strategii rozvoje na deset let dopředu. Jedním z primárních části dokumentu je řešení hrozící sucho ve Zlínském kraji. K dalším důležitým tématům patří vzdělanost, podpora podnikání či rozvinutost regionů. Na zlepšení bude potřeba 390 miliard korun.

 

Josef Zicha (STAN), náměstek hejtmana Zlínského kraje s odpovědností za strategický rozvoj kraje

Josef Zicha (STAN), náměstek hejtmana Zlínského kraje s odpovědností za strategický rozvoj kraje

Napojení, propojení, spolupráce. To jsou klíčová slova, která v praxi pomohou Zlínskému kraji k tomu, aby byl v roce 2030 jiný. Dokument Strategie rozvoje je zásadní pro každý kraj, měl by být důležitým vodítkem při čerpání peněz z evropských fondů a dalších zahraničních zdrojů.

Jednou z priorit bude voda. Už proto, že rezerva zásob pitné vody se snižuje. „Pomoc budou potřebovat hlavně obce, které nemají vodovody, jsou zásobené z vlastních vrtů a studny vysychají. To je třeba Nedašova Lhota nebo Trnava,“ upozornil náměstek hejtmana Josef Zicha (STAN), jenž je zodpovědný za strategický rozvoj kraje. Během deseti let má být hotová přehrada ve Vlachovicích, což bude důležitý zdroj pitné vody.

Materiál se mimo jiné zabývá i jednotlivými regiony Zlínského kraje. Mezi nadprůměrně rozvinuté řadí oblast Luhačovic, Zlína, Rožnova pod Radhoštěm a Uherského Hradiště. Naopak podprůměrně rozvinuté jsou obce v okolí Kroměříže, Vsetína, Valašských Klobouk a Bystřice pod Hostýnem. Nejlepší podmínky pro život podle dat mají obyvatelé ve správním obvodu Zlín a Holešov. Lidé se z nich nejméně stěhují pryč a ve Zlíně je také vysoký počet praktických lékařů na tisíc obyvatel. Z hlediska infrastruktury a životního prostředí jsou na tom nejlépe na Vizovicku a Rožnovsku.

 

 

 

Autor: Aleš Durďák