Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Zlínská koalice se otřásá kvůli postoji véčkařů

Zlínská koalice se otřásá kvůli postoji véčkařů

6. 8. 2011

Zlín – Koalice ve Zlíně může již během několika dní přestat fungovat v dosavadním složení TOP 09, Starostů a nezávislých, Hnutí za morální očistu radnice, Zlínského hnutí nezávislých, lidovců a Věcí veřejných. Právě zlínští véčkaři hrozí vypovězením koaliční smlouvy a podle některých zdrojů již tak učinili. Kritizují totiž zrušení tamního výboru pro podnikání, v jehož čele stál zastupitel za VV Rudolf Chmelař. Z výboru totiž odešlo již několik členů a rada města posléze rozhodla, že se Zlín bez výboru obejde. Podle Chmelaře tím však byla porušena koaliční smlouva a reakcí byla včerejší písemná výzva k nápravě.

Podle náměstka primátora Aleše Dubka z hnutí Starostové a nezávislí již byla koaliční smlouva vypovězena. Začala by tak třicetidenní lhůta pro vyjádření koaličních partnerů. "Výpověď koaliční smlouvy jsme podali kvůli porušení dohody v bodu 3. Ten zaručoval vytvoření výboru pro podporu podnikání a lidské zdroje, bod byl bez náhrady zrušen. Nyní poběží třicetidenní výpovědní lhůta," uvedl v pátek na serveru nejmenovaný zástupce Věcí veřejných ze Zlína.

Pro fungování koalice by ale odchod Věcí veřejných neznamenal velké oslabení. Nyní má i s véčkaři pohodlnou nadpoloviční většinu, což by se nezměnilo ani i po případném odchodu dvou zastupitelů VV. O problémech koalice bude v pondělí jednat rada města.

Po loňských komunálních volbách se vedení Zlína takřka kompletně obměnilo. Současná koalice má převahu 25 členů z celkem 41 zastupitelů. V opozici usedli zástupci ODS a ČSSD, kteří společně s KDU-ČSL tvořili v minulém volebním období koalici. V opozici jsou i komunisté.

Autor: ct24.cz