Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Žítková je pro mě magickým místem - říká poslankyně Eliška Olšáková

Žítková je pro mě magickým místem - říká poslankyně Eliška Olšáková

5. 5. 2023

V rámci svých pravidelných návštěv za starosty Zlínského kraje navštívila poslankyně Eliška Olšáková paní starostku Šárku Šustekovou ze Žítkové v Moravských Kopanicích. Přestože místní kopcovitá krajina působí pohádkově, starostování v takové obci není zdaleka procházkou růžovým sadem.

Poslankyně Eliška Olšáková na setkání s paní starostkou Žítkové Šárkou Šustekovou

Poslankyně Eliška Olšáková na setkání s paní starostkou Žítkové Šárkou Šustekovou

Paní starostka řeší ve své obci mnoho úskalí. "Konzultovali jsme například dotační možnosti pro dobudování veřejného osvětlení v některých částech obce nebo s tím související majetkoprávní vztahy s místní komunikací. Horkým tématem posledních měsíců byly v Žítkové také kontroly na hranicích kvůli uprchlické migraci." Říká poslankyně STAN Eliška Olšáková.

Obec Žítková leží přímo na Česko-Slovenském pomezí a uprchlíci zejména z Blízkého východu ji využívali hojně jako nelegální migrační koridor. Kromě terénních aut s policisty zde mnohdy musely zasahovat i vrtulníky s termovizí a kontrolovat místní lesy z ptačí perspektivy. V loňském roce navštívil v této souvislosti paní starostku Šustekovou i ministr vnitra a předseda STAN, Vít Rakušan, aby se osobně přesvědčil o závažnosti situace a společně s místními starosty se pokusil najít efektivní řešení. Migrační krize se naštěstí v tomto roce stabilizovala. "V obci ale zůstaly po pravidelných policejních hlídkách rozježděné cesty, po kterých se teď místním stěží dostává ke svým obydlím či chalupám." Komentuje situaci paní starostka Šárka Šusteková.

Kromě toho, že má paní starostka ve své obci práce nad hlavu, se ve svém soukromém působení a prakticky i ve veškerém svém volném čase stará o její rodinnou ovčí farmu. To obnáší i provozování vlastní krásně vybudované prodejny na produkty farmy.

Paní poslankyně Olšáková se s paní starostkou Šustekovou dohodla, že se pokusí najít možná řešení na některé z výše zmíněných starostí, ať už z pozice předsedkyně SMS ČR či poslankyně za vládní hnutí STAN a připomněla se, že je kdykoliv k dispozici pro radu či pomoc s čímkoliv.

Autor: Marek Smetana