Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Zástupci krajských komisí představili své vize. Ty budou prezentovat na lednové krajské konferenci.

Zástupci krajských komisí představili své vize. Ty budou prezentovat na lednové krajské konferenci.

16. 11. 2022

Zlínský kraj: V říjnu oznámil Krajský výbor STAN Zlínského kraje zřízení několika klíčových odborných komisí, které budou fungovat na úrovni kraje. Zlínský kraj se tak stal prvním krajem, který se vydal touto cestou. Netrvalo ani měsíc a představitelé těchto nově vzniklých komisí se sešli se členy Krajského výboru STAN a předsedy oblastních organizací.

 

Předseda Krajského výboru STAN Zlínského kraje, Aleš Durďák

Předseda Krajského výboru STAN Zlínského kraje, Aleš Durďák

“Zástupci odborných krajských komisí jsou výhradně členy či registrovanými příznivci hnutí STAN ve Zlínském kraji. Aktuálně jsme zřídili komise pro Podporu spolkové činnosti, Vzdělávání, Sociální politiku, Kulturu, Informační technologie, Samosprávu a také komisi pro Samosprávu a právo. Klíčová je pro nás komise pro Strategický rozvoj, které předsedá Jakub Nešpor. Ten je  zároveň předsedou celostátní komise STAN pro Ekonomiku a daně.” Uvedl předseda Krajského výboru STAN, Aleš Durďák.

“K prioritám bych určitě řadil téma komunitní energetiky a také školství. Náš průmyslový kraj potřebuje, aby u nás byli vzdělaní a chytří lidé. Ve strategii kraje, kdekoliv se píše o školství, se strašně akcentuje UTB, ale podle mě vše začíná na základkách. Chytří lidé si ten gympl a tu vysokou školu vyberou, ale vy potřebujete nastartovat těch zbylých 70 %, co pak na ty vysoké školy nejdou.” Řekl Jakub Nešpor, předseda Komise pro strategický rozvoj ve Zlínském kraji.

Komisi pro Samosprávy a právo reprezentuje Lukáš Rezek z Advokátní kanceláře Petráš Rezek. Emeritní ředitelka Diakonie v Uherském Hradišti Zuzana Hoffmannová má na starost Komisi pro sociální oblast, stejně jako Lubomír Krhut, který je ředitelem dětského domova v Zašové. Problematikou školství se bude zabývat lektor a školitel Karel Šuranský. Komise pro kulturu spadá pod Janu Špathovou, jež se celý profesní život věnuje památkám a podílela se na popularizaci, záchraně a revitalizaci památkového fondu ve Zlínském kraji. Současný starosta Želechovic nad Dřevnicí, Ivo Thurner, vede komisi IT a samosprávy. Zakladatelka několika spolků, Věra Dobešová, se naopak chce věnovat podpoře spolkové činnosti:

„Co se týče spolkové činnosti, tak tam už vlastně pracuji 10 let, kdy jsem začínala žádat o granty. Nebylo by špatné vytvořit partu lidí, nějakou komisi, abychom pomohli řadě lidem hlavně na těch menších obcích o tyto granty žádat. Dát tomu nějakou formu, nějaký řád. Já už vím kde, co, jak přibližně. Chce to pár lidí k sobě. Moje vize je taková, v uvozovkách propojit se s jednotlivými obcemi v kraji, zjistit si, jaké jsou tam kroužky, poslat nabídku, ať už se spojit přes obec nebo tam prostě kontaktovat někoho, kdo s tím má něco společného a pomoci těm lidem.“

Představitelé odborných komisí představí výstupy svého úvodního fungování na Ideové konferenci STAN ZLK dne 19. ledna 2023 ve Vsetíně.

Autor: Aleš Durďák