Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj VÝZVA STAROSTŮM

VÝZVA STAROSTŮM

26. 6. 2011

Žádáme spravedlivé rozdělení finančních prostředků v kraji mezi Zlínským krajem a obcemi. „Kraje umí o financích rozhodovat lépe než obce?“

Jedna z mála možností získání finančních prostředků určených pro investice, zvláště pro obce, je Regionální operační program Střední Morava (ROP). Dle dostupných informací, zveřejněného časového harmonogramu a alokovaných finanční prostředků do výzev je zřejmé, že podíl mezi Zlínským krajem a obcemi není spravedlivý. Nevychází z celkové koncepce, protože žádná není.

A tady je několik příkladů:

1) Kraje umí o penězích rozhodovat lépe než obce! Jak jinak si totiž vysvětlit zřejmý nepoměr, kdy čerpají z ROPu takřka 2x tolik finančních prostředků než kolik přenechají obcím.
2) Pokud máte projekt rekonstrukce kulturního domu, hřiště nebo školy, pak na něj zapomeňte! Obce Olomouckého a Zlínského kraje na oblasti podpory Fyzická revitalizace (komunikace, veřejná prostranství) a Sociální infrastruktury (kulturní domy, hřiště, školy, hasičské zbrojnice,…) sice získaly doposud asi 2,1 mld. Kč, ale plných 77% z této sumy už bylo rozděleno v roce 2008. Do konce roku 2013 se chystá jediná a poslední výzva v oblasti podpory Fyzická revitalizace s alokací pouhých cca 100 mil. Kč.
3) Vlastně ne! Přeci jen ještě jedna výzva pro obce v oblasti podpory sociální infrastruktury bude. Ale jen pro Bouzovsko. A my se ptáme PROČ? Copak v jiných regionech nejsou peníze potřeba?!
4) Na výzvu č. 18/2010 Sociální infrastruktura obce – bylo podáno 179 žádostí, přičemž pouhých 37 bylo podpořených. 142 obcí se tak dozvědělo, že na jejich projekt není dostatek finančních prostředků. Obdobná situace nastala i u výzvy č. 18/2010 Fyzická revitalizace obce, kdy bylo podaných 92 žádostí. Uspělo jen 19 z nich.
5) Na opravu 14. a 15. budoby v bývalém zlínském areálu Svit chce kraj investovat 900 milionů korun s dotací z ROP celé půl miliardy korun. Souhlasíte s tímto hospodařením? Ptáme se - je toto skutečně priorita?
6) V době, kdy obce žádají v 8-mi násobném převisu na fyzickou revitalizaci a sociální infrastrukturu a je jim v roce 2010 v 18. výzvě přiděleno pouhých 130 resp. 350 mil. Kč, tak ROP rozdělil stejných 500 mil. Kč podnikatelům v cestovním ruchu (15. výzva). Z toho jen na golfová hřiště připadne 160 mil. Kč! Zatímco obce měly stanovený strop dotace na 10 mil. (fyzická revitalizace) a 20 mil. Kč (sociální infrastruktura), tak podnikatelé mohli získat až 60 mil. Kč na jeden projekt! Zarážející je nejen přidělení dotace 60 mil. Kč subjektu, který byl zapsán do obchodního rejstříku dva dny před termínem pro podání žádosti o dotaci (GOLF Jeseníky a.s.)!
7) Obce nemohly na své projekty rekonstrukci sportovišť, kulturních domů či škol získat prostředky na vnitřní vybavení. To jim ROP neumožnil. Jak je tedy možné, že v případě jiných oblastí podpory toto možné bylo?! V golfových areálech se mohou nakupovat i golfové vozíky!

Toto je stručný výčet bodů, nad kterými se starostové obcí pozastavují. Čeká nás období dalších výzev. Pokud se chcete připojit k naší výzvě, kontaktujte nás na mailu: starostove-nezavisli@email.cz.
Po shromáždění vašich ohlasů budou následovat další kroky pro komunikaci se Zlínským krajem.


Petr Gazdík Josef Zicha
Předseda hnutí STAN Předseda krajského výboru hnutí STAN

Autor: Starostové a nezávislí