Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj VYJÁDŘENÍ ZÁSTUPCŮ STAN ZLK K LETOŠNÍM MATURITÁM

VYJÁDŘENÍ ZÁSTUPCŮ STAN ZLK K LETOŠNÍM MATURITÁM

11. 3. 2021

Poslední nápad premiéra Andreje Babiše (ANO) provádět letos tři druhy maturitní zkoušky vzbudil v řadách zástupců STAN ve Zlínském kraji  vlnu rozpaků a nevole. Oslovili jsme tři pedagogy za STAN, aby se k současné situaci vyjádřili.

 

Zástupci STAN ve Zlínském kraji - Petr Gazdík (vlevo), Pavel Simkovič (vpravo nahoře), Martin Zábranský (vpravo dole)

Zástupci STAN ve Zlínském kraji - Petr Gazdík (vlevo), Pavel Simkovič (vpravo nahoře), Martin Zábranský (vpravo dole)

Předseda krajského výboru STAN ve Zlínském kraji Petr Gazdík se ohradil vůči slovům premiéra Babiše, který přišel s návrhem nahradit klasickou maturitní zkoušku tzv. úřednickou, tedy hodnocením studentů na základě průměru jejich dosavadního studia. Podle Gazdíka by se jednalo o znehodnocení práce učitelů i snahy samotných studentů posledních ročníků.

“Premiér svými slovy plísní dosavadní práci všech učitelů a dává nedůvěru studentům posledních ročníků, kteří se už rok potýkají s distanční výukou a zvládají to skvěle. Maturita je v České republice povážována za tradiční hodnotu společnosti a premiér ji svými výroky jen pokřivuje. Je nutné o podobě maturity diskutovat tak, aby formát zkoušek reflektoval situaci, ve které se české školství nyní nachází. Ale rozhodně ne způsobem, jenž prezentuje do médií premiér Babiš,” uvedl Petr Gazdík.

Slova nepochopení k současnému vyjádření premiéra Andreje Babiše má taktéž Pavel Simkovič, zlínský zastupitel za STAN a zástupce ředitele gymnázia Zlín na Lesní čtvrti. “Nevěřícně zírám od minulého týdne na to, co předvádí premiér kolem maturit. Pochopil jsem, že je zbytečné mít Ministerstvo školství, asociace jednotlivých typů škol, tedy ty, co to mají na starosti, a předpokládám, že to dlouhodobě řeší. Podstatnější totiž je, co napíší lidé premiérovi na Facebook a Twitter. On to podle toho vymyslí. Co kdybyste se pane premiére staral o to, co máte. Nabral jste si toho sám dost, co zajišťujete v boji s Covidem. A evidentně to nestíháte. Tak nechte o maturitách rozhodnout ty, co to mají na starosti. A vy se postarejte o to, aby situace v naší zemi umožnila chodit dětem do škol. A pokud v tom hledáte zase jen PR a politické body, tak je to smutné,” vyjádřil se Pavel Simkovič.

Podobný názor vyjádřil také Martin Zábranský, místostarosta Starého Města a člen Krajského výboru STAN, který je původní profesí středoškolský pedagog. “Pan premiér o českém školství neví vůbec nic a nikdy ho nezajímalo. Ale je před volbami a je třeba zkusit lovit voliče mezi maturanty. A proto zrušíme maturity, ať nás mají rádi a na podzim nám v parlamentních volbách hodí své hlasy. Vaši politickou hru kupování voličů známe pane premiére, už to u nás nezkoušejte,” doplnil své kolegy Martin Zábranský.

Autor: Aleš Durďák