Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Vyjádření krajských zastupitelů k návratu dětí do škol

Vyjádření krajských zastupitelů k návratu dětí do škol

12. 4. 2021

Dnešním dnem (tj. pondělí 12.4.) se do základních škol vracejí předškoláci i žáci prvního stupně. Vláda tak díky zpomalování šíření koronaviru pustí  část žáků zpátky do škol. Základní i mateřské školy v pondělí čeká nejtěžší logistická operace v novodobé historii. K tématu se vyjádřili krajští zastupitelé za STAN lékař Miroslav Adámek a místostastarosta Vsetína Tomáš Pifka.

Krajští zastupitelé STAN: Miroslav Adámek (vlevo) a Tomáš Pifka (vpravo)

Krajští zastupitelé STAN: Miroslav Adámek (vlevo) a Tomáš Pifka (vpravo)

Současnou situaci bedlivě sledoval lékař a zároveň bývalý primátor města Zlína Miroslav Adámek, který se vyjádřil na sociálních sítích: 

"Čtu a sleduju odborné články ze světa, mapuju situaci epidemickou, ale i tu nešťastnou politickocovidovou v naší republice. Poslední dny vidím i situaci v našem Zlínečku. Ti, kdo chtejí vědět, ví o čem píšu.Takže stručně- k aktuální a epidemiologické situaci ve školství:
l. Těch několik procent z vás , kteří si myslí, že virus je rýmečka, testování a roušky, že škodí- nechejte si na vlastní zodpovědnost děti doma a taky je vzdělávejte. Vaše rozhodnutí, včetně sepisování peticí...
II. My ostatní buďme rádi, že se děti vrací mezi své vrstevníky a nastává nová etapa, byť s určitými mantinely, které je třeba respektovat.
Ale přiznávám, pro obě skupiny, osobně bych školy otevřel, děti nechal otestovat rodičům nebo ve škole, ale poté bych jim nasadil roušku až na cestu MHD domů, ne ve škole. Netrápil bych je, po otestování, náhubkem ve škole a venku. A pustil bych je na venkovní sporty,"
uvedl.

K dané situaci se taktéž v pořadu 60 minut vyjádřil místostarosta Vsetína Tomáš Pifka: "Jsme připraveni dobře. Jak učitelé, tak vedení škol i vedení města společně chceme, aby děti chodily do školy a aby právo na vzdělání bylo optimálně naplňováno. Pravdou je, že zpoždění, které vzniklo díky čtvrtečnímu rozhodnutí vedení Zlínského kraje, je nenahraditelné. Protože připravit školu a systémy jako testování, rotace žáků a informování rodičů bylo z hlediska omezenému času na celkovou přípravu náročné," uvedl Tomáš Pifka k současné připravenosti škol ve Vsetíně.

Celý rozhovor si můžete pustit ZDE
 

Autor: Aleš Durďák