Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Ve Starém Městě vznikne Volnočasové vzdělávací centrum

Ve Starém Městě vznikne Volnočasové vzdělávací centrum

14. 2. 2023

Ve Starém Městě vznikne Volnočasové vzdělvací centrum. S jeho výstavbou se již počítá v rozpočtu města a má mít charakter nové moderní budovy vystavěné na principech pasivního standardu. Centrum vyroste vedle budov prvního stupně základní školy.

Martin Zábranský, starosta Starého Města (STAN)

Martin Zábranský, starosta Starého Města (STAN)

„Již dlouhou dobu usilujeme o vytvoření moderního edukačního centra v jednom areálu. Do nové třípodlažní budovy s podzemními garážemi se přestěhuje Městská knihovna, školní družina a Středisko volného času Klubko,“ uvedl Martin Zábranský, starosta Starého Města (STAN).

Výhoda centra spočívá v tom, že v jednom místě bude o žáky postaráno i po výuce, kdy budou moct navštívit knihovnu, školní kroužky, hudební a taneční lekce nebo zájmové kroužky SVČ Klubko, které má momentálně pracoviště na několika místech ve Starém Městě.

„Rodiče si budou moct převzít své děti z odpolední družiny s napsanými úkoly, po sportu či hudebce. Nebudou je muset vozit za volnočasovými aktivitami po celém městě. Rodičům chceme tímto krokem ulehčit práci, aby mohli doma věnovat více času odpočinku a relaxaci,“ doplňuje starosta Martin Zábranský.

Jen během letošního roku plánuje vedení radnice proinvestovat na investiční akci stavby volnočasového centra 50 milionů korun. Tedy v případě, že se podaří získat dotace, o které je již požádáno. V případě, že dotace poskytnuty nebudou, bude stavba odložena. Celkově by se totiž náklady na vybudování Volnočasového vzdělávacího centra ve Starém Městě měly vyšplhat bezmála na 160 milionů korun, a to není částka, kterou by vedení města mělo možnost hradit pouze z rozpočtu města. „Letošní rozpočet s částkou padesát milionů korun počítá a byl schválen zastupitelstvem.

Vše je ale přímo odvislé, jak již bylo zmíněno, od získání dotací,“ nastínil starosta Martin Zábranský. V případě, že na příspěvek město dosáhne, vznikne v centru Starého Města jedinečný edukační komplex, kdy v bezprostřední blízkosti budou kromě základní školy, také základní umělecká škola a areál pro mimoškolní aktivity dětí. 

Dotace by měla být poskytnuta částečně ze Státního fondu životního prostředí a také z Integrovaného regionálního operačního programu a podíl z těchto zdrojů by činil až 90 procent uznatelných nákladů.

Autor: Marek Smetana