Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Tiskové zprávy Senát schválil zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích.

Senát schválil zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích.

18. 8. 2021

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za následky výbuchů munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění ve výši téměř 700 milionů korun. Zákon, který s tím počítá, ve středu schválil Senát. Nyní ho dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, který ho již dříve podpořil. Podpořila ho i vláda. Pro zákon ve středu v Senátu hlasovalo 58 ze 61 přítomných senátorů, proti nehlasoval žádný z nich.

 

Petr Gazdík, poslanec Poslanecké sněmovny PČR

Petr Gazdík, poslanec Poslanecké sněmovny PČR

„Navrhované kompenzace jsou podle mého názoru nejúčinnějším nástrojem, jak stát může v krátké době lidem i dalším subjektům, obcím efektivně pomoci ke zlepšení života zasažených obcí a jejich obyvatel,“ řekl za předkladatele poslanec a někdejší místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci téhož roku. Obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. V době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což na jaře vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

Mezi obyvatele by stát mohl rozdělit podle odhadů kolem 291 milionů korun. Podmínkou by bylo trvalé bydliště v některé z obcí, lidé by o peníze žádali ministerstvo vnitra. Zákon vymezuje tři období mezi 16. říjnem 2014, tedy dnem exploze prvního skladu, a 13. říjnem 2020 jako dnem ukončení zásahu s rozdílnými denními částkami na obyvatele 300 korun, 100 korun a 20 korun. V případě města Slavičín zákon částky krátí s výjimkou lidí z místní části Divnice.

Odškodnění nemá podléhat zdanění. Lidé ale zároveň ztratí nárok na případné další náhrady škody podle jiných právních předpisů.

 

 

Autor: Aleš Durďák