Hlavní stránkaRegionyZlínský krajTiskové zprávySTAN, ZHN a ZVUK 12 půjdou do krajských voleb společně

STAN, ZHN a ZVUK 12 půjdou do krajských voleb společně

19.10.2015

Zlín – Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), Zlínské hnutí nezávislých (ZHN) a ZVUK 12 vytvoří pro krajské volby ve Zlínském kraji v roce 2016 společnou kandidátku. Memorandum o spolupráci a podpoře podepsali předsedové jmenovaných stran v pondělí 19. října ve Zlíně.

„Máme k sobě politicky, ale i lidsky blízko. Spolupracujeme dlouho, vyznáváme stejné hodnoty. Jsem velice rád, že se budeme ucházet o hlasy voličů společně,“ sdělil Petr Gazdík, 1. místopředseda hnutí STAN. „Jednání nebyla složitá, máme společné cíle,“ konstatoval František Petr, předseda ZHN. „Se Starosty i některými osobnostmi ze ZHN už spolupracujeme na zlínské radnici a jde o spolupráci výbornou. Věřím, že bude stejná i na krajské úrovni,“ prohlásil Jiří Kašík, předseda hnutí ZVUK.
Společná kandidátka dostala název Starostové a nezávislí. Společně se postaráme o náš kraj. Přestože se volební program teprve tvoří, memorandum už obsahuje závazky a postoje, se kterými chtějí kandidáti předstoupit před občany regionu. Patří mezi ně například:
 
zastavení dalšího zadlužování Zlínského kraje
záchrana Krajské nemocnice T. Bati, dostupná sociální a zdravotní péče napříč krajem
prosazení účinných opatření v boji proti korupci a klientelismu
preference kraje šetrného k životnímu prostředí a podporujícího zlepšování kvality života občanů včetně bydlení
zlepšení stavu silnic
odmítnutí podpory rady kraje, která by byla založena na spolupráci s KSČM
 
V rámci Zlínského kraje chtějí hnutí navázat i na to dobré, co se podařilo v minulých pěti letech ve městě Zlíně, jehož radnici už druhé volební období vede koalice v čele se STAN. „Snažíme se co nejlépe pracovat pro Zlíňany a naše město. Rádi bychom své zkušenosti nabídli i lidem v kraji,“ vzkázal zlínský primátor Miroslav Adámek. Podle místopředsedy krajského výboru STAN a náměstka primátora Ondřeje Bětáka by úspěch v krajských volbách městu Zlínu pomohl k rychlejšímu rozvoji. „Kraj je pro město klíčový partner, bez něj s řadou věcí nepohneme. Za příklad můžu uvést obchvat Zálešné. V současné době spolupráce není příliš dobrá, protože v čele kraje a radnice sedí představitelé jiných stran a mají tak na řešení problémů odlišné názory. A stejné to je i v dalších městech a obcích regionu,“ nepochybuje Ondřej Běták.
Podpis memoranda je prvním z kroků v přípravě na volební kampaň v příštím roce. Kromě sestavení kvalitního programu patří mezi klíčové úkoly i výběr kandidátů. Je jisté, že se na kandidátní listině objeví celá řada úspěšných komunálních politiků. „Na radnicích a obecních úřadech už naši lidé ukázali, že umí pracovat pro jiné, že mají svou kvalitu a nyní už i zkušenosti. My nebudeme tahat neznámá jména jako králíky z klobouku, ale nabízet prověřené osobnosti,“ ujistil Petr Gazdík.
Kdo společnou kandidátku tří hnutí povede z pozice lídra dosud není jisté. Debaty probíhají a to na mnoha úrovních. V médiích se nejčastěji skloňují jména Petra Gazdíka a Miroslava Adámka. „Jde jen o úvahy a možné varianty, konečné rozhodnutí teprve padne, možná i za několik měsíců. Nikdo z nás se na pozici lídra netlačí. Všichni ale chceme pomoci k co nejlepšímu volebnímu výsledku, kterým by umožnil Zlínský kraj rozvíjet,“ ujistil Miroslav Adámek.