Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Starostové ze Zlínského kraje pošlou premiéru Nečasovi klíče od svých úřadů

Starostové ze Zlínského kraje pošlou premiéru Nečasovi klíče od svých úřadů

5. 9. 2011

ZLÍN - Starostové obcí Zlínského kraje se rozhodli na podporu zákona o rozpočtovém určení daní zaslat předsedovi vlády Petrovi Nečasovi (ODS) klíče od svých úřadů a dopis, ve kterém mu projeví důvěru v dodržení jeho slibu. Agentuře Mediafax to starostové řekli na pondělní tiskové konferenci.

Starostové se tak rozhodli podpořit návrh ministerstva financí, který počítá s přidáním více než 13,5 miliard korun všem obcím a městům a naopak s ubráním čtyřem největším českým městům téměř pět miliard korun. "Při sestavování vlády jsem si s premiérem plácl, že se stávající rozdíl v příjmech na hlavu občana Prahy a například Vizovic ze současných 4,5 násobku sníží na maximálně trojnásobek. To je také přesně podstatou nového návrhu ministra financí. Proto doufám, že předseda vlády slib dodrží a návrh podpoří," sdělil v pondělí místostarosta Suché Lozi a předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

ODS však opakovaně prohlásila, že s návrhem nesouhlasí a podle Gazdíka má ODS i ČSSD dostatek poslanců na to, aby případně zákon neprošel. "Pořád ale věřím, že Nečas svůj slib dodrží. Pokud ale dohoda nenastane, což nepředpokládám, troufám si říct, že tato vláda nebude," řekl Gazdík.

Většina starostů vnímá nový návrh zákona o rozpočtovém určení daní jako životní šanci. "V naší obci nám na investice přes veškeré úspory zůstává kolem 700 tisíc korun. Pokud začne zákon platit, získali bychom navíc do rozpočtu částku asi 1,7 milionu korun, což je ohromná suma. Rozhodně bychom věděli, kam peníze investovat," uvedl například starosta Litenčic Josef Smažinka (nez.).

Podobný názor zastává i starosta Drnovic Tomáš Zicha (KDU - ČSL). "Nový zákon o rozpočtovém určení daní vnímám jako podporu obcím a zákon rozhodně podporuji," sdělil Zicha. I proto se starostové zapojili do celostátní akce nazvané Klíče pro premiéra, kterou organizuje Sdružení místních samospráv, jehož členy je přes 1100 obcí a měst. "Zatímco bilancujeme ekonomicky na hraně, Praha prohýří každoročně miliardy korun v nesmyslných projektech," doplnil starosta Prlova Ladislav Gargulák (nez.).

Podle místopředsedy Sdružení místních samospráv Jana Pijáčka (ODS) vyžaduje zapojení se do akce odvahu. "Vážím si odvahy komunálních politiků, kteří jdou často proti stranickým zájmům sahajícím hlavně na magistráty oněch největších měst. Tito starostové chtějí dokázat lidem, že už nechtějí sedět jen v koutě a že i malý pán si může spravedlivější zákony vybojovat. Předpokládám, že k premiérovi dorazí tisíce klíčů," dodal Pijáček, který je zároveň starostou Vlčnova.

Klíč má symbolizovat důvěru a také to, že zákon je pro obce velmi klíčový. Jak na pondělní tiskové konferenci uvedl poslanec Stanislav Polčák (STAN), rozdíly mezi jednotlivými městy jsou obrovské. "Například Praha získává na občana asi 30 tisíc korun ročně, ve Zlíně je to necelých 10 tisíc korun a třeba ve Vizovicích pouhých 6800 korun. Nejhůře na tom nejsou nejmenší obce, ale obce, ve kterých žije od 1500 do pěti tisíc lidí. Pokud by zákon prošel, jen například Zlín by získal asi 17 milionů korun ročně do rozpočtu navíc. Všichni věříme, že vláda dodrží své závazky, kdy v Programovém prohlášení přislíbila, že cílem vlády je mimo jiné stanovit ze zákona příjmy obcí tak, aby se snížil současný diskriminační rozdíl příjmů na obyvatele mezi nejchudšími a nejbohatšími obcemi a aby to odpovídalo situaci ve vyspělých zemích Evropské unie," uzavřel Polčák.

Klíčové dopisy pro premiéra však nebudou jedinou aktivitou na podporu zákona. V pátek 9. září v 9 hodin se například starostové z kraje sejdou před zlínským magistrátem a s primátorem ještě jednou, tentokrát hromadně, podepíší dopis premiérovi. Obálku pak společně odnesou na nedalekou poštu.

http://zlin.cz/article.php?ID=498937

Autor: Mediafax