Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Starostové: Raději chodník než golfová hřiště

Starostové: Raději chodník než golfová hřiště

30. 6. 2011

Rozdělování peněz je stále podivné. Namísto obcí si na své přišly soukromé subjekty


Zlínský kraj - Starostové obcí ve Zlínském kraji vyrazili do boje. V golfových úborech přijeli do Zlína říci ne soukromým golfovým hřištím a hotelovým komplexům z veřejných prostředků, zejména pak z Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava. Lídr hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík (TOP 09-S) považuje rozdělování peněz v ROP dlouhodobě za nespravedlivé. „Nejsou známa kritéria a hodnocení jsou víceméně subjektivní. Tak vznikají podezření, že peníze jsou rozdělovány mnohdy korupčně,“ mínil.

Zároveň se opřel do náměstka hejtmana Libora Lukáše. „To, že o kanalizacích a školkách tvrdí, že jsou to rozfrkané peníze na zbytečnosti, nás uráží. Snažíme se zajistit co nejkvalitnější život v našich obcích a právě kanalizace a školky jsou pro řadu obyvatel stejně důležité jako projekt krajského kulturního centra,“ ohradil se Gazdík.
Statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš (ODS) reagoval sebevědomě. „Vyvolává to ve mně úsměv, když se někdo po tolika letech probral,“ pobavilo jej s tím, že o evropských fondech a jejich využití se rozhodovalo zhruba před šesti lety.

Právě možné korupční prostředí v ROP je celorepublikově monitorováno. „Zkoumáme ROP Střední Morava, protože existují podezření, že peníze jsou rozdělovány velmi zajímavým způsobem,“ naznačil Gazdík. Kromě toho jej zaráželo upřednostňování určitých soukromých firem a oblastí. „Někam nejde ani koruna a pak do nějakého hotelu třeba sto milionů korun. To je například u projektů ve Velkých Karlovicích či Bouzově,“ odhalil. Zároveň nechápal, jak je možné, že peníze dostaly subjekty, které byly založeny pouhý týden před podáním žádosti o dotace, zatímco obce neuspěly. „Tím by se určitě měla zabývat i policie. Případů, kdy byly některé firmy či sdružení založeny úmyslně, jsou desítky,“ dodal.
Akci podpořilo také Sdružení místních samospráv. „Informace, které se dostávají k veřejnosti, jsou jednostranné. To, že zhruba 162 milionů korun putovalo na privátní golfové kluby, by měli lidé vědět,“ mínil tajemník Tomáš Chmela. Zároveň připustil, že většina účastníků jsou nezávislí. „Lidé, kteří o rozdělování peněz rozhodují, jsou z ČSSD a ODS, takže to respektujeme a chápeme,“vysvětlil.

Zúčastnění starostové se shodovali, že se jim způsob rozdělování peněz nepozdává. Spíše než na golfová hřiště či hotely by měly být peníze využity na rozvoj obcí. „Jako asi všude nám schází prostředky na komunikace, chodníky a dětské hřiště,“ popsal například starosta Podhradní Lhoty Petr Horáček. Rozpočet malých obcí je totiž mnohdy na tolik napjatý, že si nemohou dovolit ani podobnou investici.

***

NA CO ŠLY PENÍZE Z ROP VE ZLÍNSKÉM KRAJI

Kulturní a Univerzitní centrum ve Zlíně (statutární město Zlín) 331 milionů korun Městská plovárna Luhačovice v Luhačovicích (město Luhačovice) 82 milionů korun Wellness hotel Alexandria v Luhačovicích (Lázně Luhačovice, a. s.) zhruba 100 milionů korun Hotel Baltaci ve Zlíně (Baltaci, a. s.) zhruba 24,9 milionu korun Silnice II/497: Březolupy - Bílovice (Ředitelství silnic Zlínského kraje) zhruba 146,3 milionu korun Přestupní terminál veřejné dopravy (město Otrokovice) zhruba 51,1 milionu korun Rozšíření sportovně relaxačních služeb hotelu Horal Velké Karlovice - etapa II, golfové hřiště (Danuše Hradilová) - 15,2 milionu korun Modernizace areálu golfového hřiště Jezera a rozšíření indoor centra v Ostrožské Nové Vsi (G. C. U. H. s.r.o.) - zhruba 28 milionů korun Zdroj: ROP Střední Morava

Autor: Zlínský deník