Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Starostové debatovali o kohezních fondech i o venkovu

Starostové debatovali o kohezních fondech i o venkovu

12. 3. 2013

ŽELECHOVICE NAD DŘEVNICÍ Budoucnost kohezních fondů, ale i situaci venkova nebo aktuální aféry v krajském zastupitelstvu. To všechno se probíralo na setkání starostů s krajským předsedou STAN Josefem Zichou v Želechovicích nad Dřevnicí.

 

Prvním bodem v řadě témat se stala Druhá zlínská výzva, zásadní dokument, který upozorňuje na aktuální otázky týkající se čerpání dotací v nadcházejícím dotačním období v letech 2014 – 2020. Právě zástupci STAN od nás z kraje (Jana Juřenčáková, Josef Zicha, Ivana Majíčková) jsou prvními signatáři a myšlenkovými motory výzvy.

Slova se proto ujal Josef Zicha a vysvětlil přítomným starostům podstatu dokumentu a toho, na co upozorňuje. „Musíme být slyšet nahoře, tedy tam, kde se to rozhoduje,“ burcoval starosty. Všichni se shodli na tom, že by bylo prospěšné zapojit do nového způsobu kohezní politiky místní akční skupiny (MAS), které s toky peněz v regionech mají cenné zkušenosti.

Tím plynule přešli k debatě o situaci venkova, kterou dnes zachraňují právě MASky. „Pokud budou odstaveny od finančních zdrojů, bude to znamenat prakticky likvidaci života na venkově,“ varoval Michal Špendlík, želechovický starosta a krajský zastupitel STAN.

Ten také popsal atmosféru na krajských zastupitelstev s tím, že je nutné být důslednější a jednat důrazněji. „Nedostaneme se tam vůbec k ničemu,“ posteskl si Špendlík. Jedinou cestou je podle něj důkladná příprava na každé zastupitelstvo. To však nebude jednoduché. Zastupitelé dostávají potřebné materiály se zpožděním a často nekompletní, což pečlivou přípravu téměř znemožňuje. I přesto se krajští zastupitelé nehodlají vzdát a slibují, že budou důslednou a tvrdou opozicí.