Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Starostové chtějí živou krajinu

Starostové chtějí živou krajinu

2. 4. 2024

Udržet v krajině život je možné. Neobejdeme se ale bez vody, která je u nás i ve světě stále vzácnější. Ekolog a vodař Jiří Malík představil našim starostům a příznivcům své v praxi ověřené návody, jak udržet krajinu v kondici a s předpokladem pro udržitelné hospodaření v ní.

 

Starostové chtějí živou krajinu

Starostové chtějí živou krajinu

Přednáška a následná diskuse v rámci cyklu „Staňácký pokec" s Jiřím Malíkem, držitelem Ceny Josefa Vavrouška, se odehrála v úterý 5. 3. po skončení Krajského sněmu hnutí STAN ZLK v Kroměříži. Pozornost bezmála 30 starostů a příznivců hnutí zvládl pan Malík velmi snadno upoutat. Hovořil totiž o tématu, které se nás bytostně dotýká a záleží na něm naše budoucnost.

Pan Malík nejprve vysvětlil, proč zažíváme extrémní výkyvy klimatu, co to způsobuje s krajinou, co špatně děláme v krajině my, a nakonec uvedl východiska z této tíživé situace. Veškeré své teorie podložil praktickými a úspěšnými příklady z reálného prostředí.

V průběhu celé akce, a hlavně v jejím závěru, mohli všichni přítomni s panem Malíkem diskutovat a konzultovat jejich lokální otázky ohledně udržení vody v krajině. Mnozí v sále již aktivity pana Malíka sledují déle a někteří mají za sebou i odvedený kus práce v oblasti projektů k zadržení vody v krajině.

„Voda je tím nejcennějším, co máme, a pokud své smýšlení o ní nezměníme, brzo se z našich životů vytratí. Panu Malíkovi patří velký obdiv a poděkování za to, co dělá pro naši Zemi a tím pádem i pro nás. Věřím, že dnešním setkáním s ním započneme širší a dlouhodobou spolupráci a výsledkem bude mnoho projektů vedoucích k ozdravení krajiny," shrnul setkání Tomáš Chmela, předseda hnutí STAN Zlínského kraje a starosta Slavičína.

„Jako symbolické poděkování za předané znalosti a informace podpoříme finančně spolek pana Malíka – Živá voda, z. s. Pokud chcete podpořit smysluplnou činnost, zapojte se také,“ doplnil Tomáš Chmela.