Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Starostové a TOP09 chtějí zveřejnit majetkové poměry krajských politiků

Starostové a TOP09 chtějí zveřejnit majetkové poměry krajských politiků

23. 11. 2012

Zastupitelé zvolení za hnutí STAN (Starostové a nezávislí) a za TOP09 vyzývají radní Zlínského kraje, aby na začátku svého působení v čele kraje zveřejnili své majetkové poměry nad rámec zákona o střetu zájmů. „Politika je lidmi často vnímána jako prostředek ke snadnému osobnímu obohacení, politici totiž rozhodují o významných sumách veřejných peněz. Zveřejnění majetkových poměrů na začátku volebního období a po jeho skončení jsou podle nás jednou z možností, jak podrobit majetkové poměry politiků veřejné kontrole. Ukáže se tak, jestli se někdo během své politické kariéry nějak zásadně neobohatil,“ říká Petr Gazdík, předseda zastupitelského klubu Starostů a TOP09. Sám jde přitom radním za ČSSD, KSČM a Zemanovce příkladem: své majetkové poměry dnes zveřejnil na tiskové konferenci.
Starostové a TOP09 chtějí zveřejnit majetkové poměry krajských politiků

Starostové a TOP09 chtějí zveřejnit majetkové poměry krajských politiků

 

Zastupitelé za Starosty a TOP09 věří, že jejich iniciativa najde odezvu i u koaličních politiků. „Zemanovci měli zveřejnění majetkových poměrů politiků ve volebním programu, stejně jako my. Věříme tedy, že poté, co zasedli v krajské koalici, nevyměnili principy za místa radních a budou náš návrh podporovat,“ připomínádalší zastupitelka za Starosty a TOP09 Lenka Merghentalová.

 

Starostové a TOP09 také připomínají, že na ustavujícím zasedání zastupitelstva dali opoziční zastupitelé Zemanovcům prostor, aby neumožnili vznik krajské vlády s účastí KSČM. „Poté, co naši zastupitelé a lidovci zasedání opustili, stačilo, aby odešli alespoň dva další zastupitelé a zastupitelstvo by nebylo usnášeníschopné. Zemanovci této možnosti nevyužili a rozhodli se pro vládnutí s ČSSD a komunisty, a to i přesto, že předchozí vedení kraje v čele se Stanislavem Mišákem v předvolební kampani ostře kritizovali. Jejich postoj k majetkovým přiznáním tak bude již druhým testem morální integrity Zemanovců,“ vysvětluje Miroslav Adámek (Starostové a TOP09).

 

Hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) dal však již na začátku ustavujícího zasedání najevo, že koalice byla předem dohodnutá. Uvedl dokonce, že „domluvený byl i nějaký hlas z pravice“. „Žádáme hejtmana, aby sdělil, kdo byl tímto domluveným pravicovým politikem. Neradi bychom totiž, aby stín podezření, že jsme chtěli umožnit vládu s komunisty, padl na nás,“ říká Michal Špendlík z klubu zastupitelů Starostů a TOP09.

 

Lukáš Novák

tiskový mluvčí hnutí Starostové a nezávislí

724 255 725