Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Starosta Zábranský pracuje na zatraktivnění Starého Města nejen pro mladší generace

Starosta Zábranský pracuje na zatraktivnění Starého Města nejen pro mladší generace

18. 5. 2023

Ve Starém Městě se již od začátku tohoto roku naplno rozjíždí stavební práce, jejichž výsledkem bude více než 100 bytů, a to ve 3 bytových domech. Výstavba by měla trvat 4 roky a první obyvatelé se budou moci stěhovat již v roce 2025. Konkrétně u hřbitova má vzniknout bytový dům "Na Výsluní" a "Rezidence Velkomoravská" bude mít uvedeno ve své adrese náměstí Velké Moravy.

Martin Zábranský, starosta Starého Města z hnutí STAN

Martin Zábranský, starosta Starého Města z hnutí STAN

„Počet obyvatel města kontinuálně klesá, každý rok řádově o desítky. Potřebujeme proto kvalitní bytové podmínky pro seniory a mladou generaci, aby zůstali a neodcházeli. Výstavba bytových domů si sice vyžádá jistá omezení, ale věřím, že se s tím všichni vyrovnáme. Projekty podporují rozvoj města, což je naprosto stěžejní a důležité," hodnotí situaci Martin Zábranský, starosta Starého Města z hnutí STAN.

Již v lednu tohoto roku byly započaty výkopové práce pro bytový dům "Hradišťská" a právě sem se mají první obyvatelé stěhovat již v roce 2025. „Moderní dům s třinácti byty přijde na zhruba 30 milionů korun, bude vytápěn tepelným čerpadlem a napájen solární energií z fotovoltaických panelů. S parkováním se počítá ve vnitrobloku a před bytovým domem,“ říká starosta Zábranský. 

Druhý bytový dům " Na Výsluní" má vzniknout poblíž řeky Moravy, kde by měly být do budoucna postaveny i dva další bytové domy. Bude vybaven téměř 60 byty o velikosti 1+1 až 4+1 s balkony, lodžiemi a ve čtvrtém patře i s terasami. „Bytovka získá podobnou tvář jako dům na druhém břehu řeky Moravy, který stojí na místě bývalých jatek, ostatně architektem je rovněž Tomáš Hruška. Jakmile firma dílo postaví, město převezme zeleň a parkovací plochy do majetku,“ doplnil Zábranský.

Ještě v tomto roce by měla být zahájena výstavba třetího bytového domu "Rezidence Velkomoravská" v místech bývalého Synot clubu. Bude se jednat o čtyřpatrovou stavbu s téměř 40 byty a s komerčními prostorami v přízemí. „Na objekt, který na místě stojí od 90. let minulého století, je už vydán demoliční výměr. Těžká technika se do něj zakousne ještě na jaře, na podzim začne stavba,“ uvedl Zábranský a dále doplnil, že: „parkování vozidel investor zajistí ve vnitrobloku, zbytek vybuduje v rámci nového parkoviště Altéře. Už jsme uzavřeli smlouvu o finančním příspěvku na rozvoj dopravní infrastruktury.“

„Z této investiční akce bude profitovat nejen investor, ale především město, a to díky tomu, že u nás udržíme starousedlíky a přilákáme mladé lidi, kterým region nabízí široké pracovní příležitosti a bohaté sportovní i kulturní vyžití,“ shrnul budoucí dopady projektu pro město starosta Zábranský.

Autor: Marek Smetana