Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Starosta Chmela převzal ocenění "Zelená obec roku" pro Slavičín

Starosta Chmela převzal ocenění "Zelená obec roku" pro Slavičín

19. 6. 2023

Velmi milé překvapení čekalo starostu Slavičína Tomáše Chmelu na slavnostním udílení ceny "Zelená obec roku", které se konalo dne 15. 6. 2023 v Praze. Jeho město Slavičín totiž zvítězilo v celostátní konkurenci soutěže v kategorii municipalit nad 1000 obyvatel.
 

Starosta  Slavičína Tomáš Chmela (vlevo) a starosta Hostětína Daniel Šenkeřík (vpravo) přijímají gratulace od poslankyně Elišky Olšákové (STAN)

Starosta Slavičína Tomáš Chmela (vlevo) a starosta Hostětína Daniel Šenkeřík (vpravo) přijímají gratulace od poslankyně Elišky Olšákové (STAN)

Slavičín oslovil porotu především díky nespočtu „zelených“ projektů, z nichž nelze opomenout nově zřízené re-use centrum Cirkula a kotelna K3 na dřevní štěpku. Městu k vítězství pomohla také vsakovací dlažba instalovaná na dvou parkovištích (u zámku a u budovy Charity Slavičín), výsadba alejí a obnova polních cest v krajině, nebo projekty na zadržování dešťové vody. V celostátním srovnání se umístil před Litomyšlí a Chrudimí. „Věnujeme se zadržování vody v krajině, výsadbě alejí a veřejné zeleně, budování nádrží na dešťovou vodu a máme také re-use centrum a kotelnu na biomasu, s níž vytápíme naše dvě sídliště,“ říká starosta Tomáš Chmela (STAN).

Obce a města přihlášené do soutěže hodnotila porota složená z odborníků, jmenovitě například ministr životního prostředí Petr Hladík, ekolog Martin Bursík, architektka Eva Jiřičná Radka Vladyková ze Svazu měst a obcí. Cílem soutěže je vybrat a ocenit inspirativní obce angažující se v oblasti životního prostředí, motivovat další obce k realizaci vlastních řešení na základě sdílení příkladů dobré praxe či ukázat možnosti získávání zdrojů a podpořit vznik nových šetrnějších projektů v sektoru měst a obcí.

Autor: Marek Smetana