Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Stanislav Polčák, 1. místopředseda hnutí STAN vyzývá k volbám.

Stanislav Polčák, 1. místopředseda hnutí STAN vyzývá k volbám.

10. 10. 2012

Jsem taky naštvaný. A právě proto Vás chci přesvědčit jít k volbám.
Stanislav Polčák, 1. místopředseda hnutí STAN vyzývá k volbám.

Stanislav Polčák, 1. místopředseda hnutí STAN vyzývá k volbám.

 

Před volbami se má psát povzbuzující či burcující poselství.

Letos ho psát nebudu. Jsem taky naštvaný. Na novináře, některé kolegy i sebe sama. Vzpomínáte před čtyřmi lety, jak ostrá mediální kampaň probíhala před krajskými volbami? Kampaň byla všudypřítomná, média informovala o všem podstatném, co souviselo s volbami. Před čtyřmi lety jsme také kandidovali v šesti krajích, vím, o čem mluvím.

Letošní aktivita médií se s minulými krajskými volbami nedá srovnat.Metylalkoholová aféra a celostátní kauzy přebily krajské volby. Kdyby Václav Moravec nejezdil do krajů, lidé by vlastně o volbách z médií prakticky nevěděli nic. Billboardy už beztak přehlížejí. Tolik měsíců jsme plánovali volby a nyní to vypadá, že volby rozhodne posledních deset dnů před volbami.  

Přitom krajské volby a jejich téma je Starostům a nezávislým nejbližší. Víme, jak spravovat naše regiony. Dokázali jsme pro naše obce a města přinést zásadní změnu financování samospráv. Snížili jsme poměr v příjmech na jednoho občana Prahy a občany menších měst a obcí z 6,5 násobného rozdílu na polovinu. Tím jsme přinesli občanům do rozpočtů jejich měst a obcí 12 miliard ročně navíc. Postaví za to třeba hřiště, obnoví kanalizaci či pořídí internet. Bude to už na nich, o těchto penězích budou rozhodovat sami. Prosazujeme zájmy obcí a měst bezesporu nejodpovědněji ze všech v parlamentu. Předložili jsme a prosadili nejvíc pozměňujících návrhů do stavebního zákona, k nešťastným veřejným zakázkám, občanskému zákoníku, prosazujeme možnost přímého hlasu občanů do veřejného dění.

V krajských volbách předkládáme voličům tak trochu jinou nabídku. Kandidáty, kterých si lidé váží na místní úrovni. Představitelé obcí a měst se těší nejvyšší důvěře voličů, vyšší než pan prezident. Takoví kandidáti mohou zastupovat zájmy občanů a starat se (od slova starosta) o rozvoj regionu. Na našich kandidátkách jsou zastoupeny stovky zkušených starostů. Jsou to obce a města, která z velké většiny hospodaří nejen transparentně, ale také bez neúměrného zadlužování. Hlídají nejen veřejný pořádek, bezpečnost, ale také uchování tradic, kultury a šetrný přístup k odkazu předků.

Do krajských voleb jsme chtěli přednést především slušnost. Ne snad že by volby nebyly o střetu a vizi, jak spravovat kraje v dalších čtyřech letech. Nicméně program, konkrétní nápady, jak zlepšit život v krajích jdou prakticky vniveč. Média až na výjimky nezajímají. Jsem z toho naštvaný. Jediné, v co zbývá věřit, je, že voliči ocení svého kandidáta ze svého okolí. Děkuji všem z vás, registrovaným příznivcům za nasazení v kampani a, v celém procesu, které kampani předcházelo. Nezbývá než požádat naše blízké a okolí, aby se nenechali znechutit kauzami, kterým jakoby nebyl konec. Starostové a nezávislí nezklamali. Nemáme žádnou aféru, žádné problémy, s nimiž se potýkají mnohé strany. Ano, máme rovněž vládní spoluodpovědnost a ne vždy ji dokážeme unést. Ale krajské volby nerozhodnou, jaké budou daně, kdo bude vládnout v Praze či jak budou vypadat zákony. Rozhodnou, kdo získá odpovědnost za dobrý rozvoj regionů. Naši kandidáti z řad starostů a dalších komunálních představitelů jsou zárukou poctivého rozvoje krajů.

I když jsem naštvaný z toho všeho kolem, na ně má smysl být hrdý. Volby mají být soutěží mezi kandidáty. Snad zůstalo dost voličů, kteří i po metylalkoholové aféře vidí dál, než jen k obzoru jedné či druhé aféry.

 

Stanislav Polčák

místopředseda hnutí Starostové a nezávislí