Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj STAN Zlín prosazuje nižší daně pro občany města

STAN Zlín prosazuje nižší daně pro občany města

22. 5. 2024

Zastupitelé STAN Zlín intenzivně pracují na prosazení snížení daně z nemovitosti pro občany města. Od samého počátku, kdy byl návrh na zvýšení této daně předložen ke schválení v červnu loňského roku, varovali před jeho negativními dopady. Už tehdy bylo zřejmé, že tento krok povede k značnému finančnímu zatížení občanů, zejména s ohledem na plánované zvýšení koeficientu vládou, což situaci dále zhorší.

Zlínští zastupitelé STAN, zprava Kateřina Francová, Pavel Simkovič a Ivo Mitáček.

Zlínští zastupitelé STAN, zprava Kateřina Francová, Pavel Simkovič a Ivo Mitáček.

Navzdory těmto varováním prosadilo současné koaliční vedení města, vedené zastupiteli ANO, ODS, KDU-ČSL a Piráti, návrh na zvýšení daně, čímž se Zlín stal městem s nejvyšší daní z nemovitosti v celé republice. Tento fakt značně zaskočil naše spoluobčany i podnikatele, kdy někteří se letos na jaře ocitli v těžké finanční situaci s ohledem na inflaci a dopady cen energií.

STAN Zlín si uvědomuje důležitost snížení této daňové zátěže a proto přichází s konkrétním návrhem. Na politické schůzce, která se uskuteční ve čtvrtek 23. května 2024 v 16:00 hod. na radnici, za jejíž svolání děkujeme, představíme naše návrhy na řešení tohoto problému. 

„Navrhujeme plošné snížení daně z nemovitosti pro občany města Zlína, a to jak v celkovém složeném koeficientu, tak i v jeho jednotlivých kapitolách, které se týkají druhu nemovitosti. Snížení musí vést minimálně k polovině současné procentuální sazby, přičemž nejmenší výdaje by měli mít lidé v okrajových oblastech Zlína,“ sdělil zastupitel za STAN Zlín Pavel Simkovič.

Návrh zahrnuje i snížení daní pro podnikatele, přičemž nejvyšší daně by měly být v centru města, což se týká hlavně těžkého průmyslu, který má být situován na periferii. Podnikatelé mimo centrum by neměli být tak daňově zatíženi, což se pozitivně promítne do cen pronájmů.

„Ke zvýšení daně z nemovitosti dojít musí, ale ne tak drastickým způsobem, jak to předvedla vládnoucí koalice ve Zlíně. Chceme postupné a předvídatelné navyšování této daně s jasným plánem pro občany i podnikatele. Jiné cesty povedou k vylidňování města a odlivu podnikatelů za lepšími podmínkami,“ dodala zastupitelka STAN Zlín Kateřina Francová.

STAN Zlín je odhodlán bojovat za spravedlivější daňové zatížení a podpořit kvalitu života v našem městě. Připojte se k nám a podpořte naše úsilí o lepší budoucnost pro Zlín!

Autor: Marek Smetana