Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj STAN ve Slavičíně otevřel svým návštěvníkům Výtvarnou pěšinu

STAN ve Slavičíně otevřel svým návštěvníkům Výtvarnou pěšinu

7. 6. 2021

Přestože provoz výtvarných oborů v ZUŠkách byl kvůli pandemii značně omezen, neznamenalo to, že by žáci nic nedělali. Například slavičínští malí výtvarníci malovali také během distanční výuky. Jak ale jejich díla vystavit během nepříznivé epidemické situace? S tím si lámala hlavu jejich učitelka Petra Ponczová ze ZUŠ Slavičín. „Napsala jsem tedy email starostovi Chmelovi s otázkou, zda by nevěděl o možnosti, jak Slavičíně adekvátním a důstojným způsobem vystavovat práce našich dětí i za této situace. Protože mělo město právě k dispozici exteriérové dřevěné stojany, napadlo ho využít je dočasně k tomuto účelu,“ vzpomíná Ponczová.

Tomáš Chmela, starosta Slavičína za STAN

Tomáš Chmela, starosta Slavičína za STAN

Výsledkem jejich snažení je projekt Výtvarnou pěšinou, tedy 5 zastavení s výtvarnými díly studentů, které jsou umístěny v malebné krajině Slavičína mezi Zámeckým parkem a Pivečkovým lesoparkem. Pěšina vede přes rozkvetlé louky v okolí města, které byly v uplynulých dnech pořádně upraveny. „Zveme všechny na procházku, cestička je pečlivě vysečená,“ uvedla vedoucí infocentra Marie Studeníková s tím, že trasa je jednoduchá a nabízí jen jedno náročnější stoupání kaštanovou alejí ke hřbitovu směrem ze Zámeckého parku. Poté se cesta stáčí přes hřbitov až k parkovišti u kostela, kde postupně klesá stromořadím kolem Zahradní čtvrti až k potoku Lukšínka a dále stromořadím k Pivečkově lesoparku. 

Tabulí s výtvarnými díly je celkem 5 a trasa měří 1,4 kilometru. Na každé tabuli je několik reprodukovaných děl slavičínských studentů výtvarného oboru na ZUŠ Slavičín. Trasu plánoval starosta Tomáš Chmela sám. „Rád jsem těmito místy chodíval dříve, když jsem byl malý a chodil do turistického oddílu. Z těchto míst jsou krásné a neobvyklé výhledy, o něž jsem výletníky nechtěl připravit,“ podotkl Chmela.

Výtvarná díla v prostředí krajiny krásně vyniknou. „Děti pracovaly na dílech v jakési sociální izolaci ve svých domovech, kde jim nejvíce chyběla přímá zpětná vazba širšího okolí. Výstava v krajině má podobu svobodného uvolněného kulturního setkání, které po dlouhé zimě jistě všichni potřebujeme,“ doplnila Ponczová s tím, že žáci i rodiče reagovali na tento nápad velmi vstřícně.

 

Autor: Aleš Durďák