Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Slavičín vysazuje v okolí města bělokarpatskou louku

Slavičín vysazuje v okolí města bělokarpatskou louku

28. 4. 2021

Kopretiny, jetel, chrpy, ale i třezalka nebo jitrocel. I tyto známé rostliny jsou součástí bělokarpatské luční směsi, která bude do konce týdne zaseta na 0,6 hektaru budoucí louky poblíž sídliště Malé Pole. Směrem ze sídliště vzniká totiž nové stromořadí do místní části Slavičína Divnic a právě prostor mezi stromy rozkvete původními bělokarpatskými druhy bylin.

Tomáš Chmela, starosta Slavičína za STAN

Tomáš Chmela, starosta Slavičína za STAN

„Chtěli jsme vytvořit místo, které nezaroste plevelem, ale nabídne pěkný relax při procházce. A proč si při takové procházce nenatrhat bělokarpatského lučního kvítí?,“ uvedl starosta města Tomáš Chmela.

Směs pro výsadbu sehnali pracovníci Služeb města Slavičína od Českého svazu ochránců přírody z Veselí nad Moravou, kteří ji přizpůsobují na míru regionálním podmínkám. Při stanovování vhodného poměru trav a bylin vycházeli ze situace v přirozených bělokarpatských loukách.

„Ochránci přírody z ČSOP odborně sbírají semena na loukách s cílem postupně zvětšit množství původních bylin v našem regionu,“ popsal starosta s tím, že město Slavičín těmto ekologickým aktivitám fandí a podporuje je.

Ve směsi pro výsadbu bělokarpatských luk je 90 % trav, 3 % jetelovin a 7 % bylin. Mezi ně patří například chrpa čekánek, třezalka tečkovaná, kopretina bílá, jitrocel kopinatý, hvozdík kartouzek, svízel syřišťový, zvonek klubkatý, šalvěj přeslenitá, černohlávek obecný, černohlávek dřípený nebo pampeliška srstnatá.

 

Autor: Aleš Durďák