Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj S poslanci, senátory a starosty o budoucnosti venkova

S poslanci, senátory a starosty o budoucnosti venkova

17. 2. 2014

V Technickém inovačním centru se v pondělí 17. února 2014 uskutečnilo Krajské shromáždění (obdoba sněmu) pořádané Sdružením místních samospráv ČR s poslanci a senátory Zlínského kraje. Zde se starostové obcí, poslanci a senátoři pokusili formulovat hlavní cíle, které by přispěly k lepšímu financování venkova.
S poslanci, senátory a starosty o budoucnosti venkova

S poslanci, senátory a starosty o budoucnosti venkova

Operační programy v programovacím období 2014 - 2020 mohou přinést přes 500 miliard Kč. Z tohoto objemu finančních prostředků se vyjednává o alokování prostřednictvím místních akčních skupin (MAS) o částce 35 mld. Kč. Setkání se účastnili významní představitelé zákonodárných sborů zvolení za Zlínský kraj: Margita Balaštíková (poslankyně ANO), Ondřej Benešík (poslanec KDU-ČSL), Petr Gazdík (poslanec TOP 09 a STAN), Jaroslav Holík (poslanec Úsvitu), Patrik Kunčar (senátor KDU-ČSL), Jiří Čunek (senátor KDU-ČSL), Alena Gajdůšková (senátorka ČSSD), ale také primátor města Zlín Miroslav Adámek.

 

Jednání bylo rozděleno do dvou částí. V první se tajemník SMS ČR Tomáš Chmela věnoval zhodnocení předchozího období 2007 - 2013 a problematice nevyčerpání peněz z evropských fondů. Také upozornil na periferní oblasti Zlínského kraje, které nejméně čerpaly a které by se měly v příštím programovacím období zapojit více. Po něm vystoupil předseda SMS ČR ve Zlínském kraji Petr Žůrek a starosty, poslance a senátory seznámil s prací Místních akčních skupin a jejich aktuální přípravou na nové období.

Ve druhé části se Tomáš Chmela zabýval otázkou, proč jsou města lépe financována než obce (obce a menší města jen s obtížemi hledají zastání při strategických vyjednáváních). Větší města mohou mít pro budoucí období až 6-ti násobek v dotacích na občana než obce do 5 tisíc obyvatel. Také apeloval na poslance a senátory, aby se pokusili podpořit návrh SMS ČR o zařazení města Zlína do Integrovaných územních investic (ITI). Tím by si celý Zlínský kraj, ale zvláště území v jeho centru výrazně polepšil.

 

Velmi podstatné je usnesení SMS ČR a starostů obcí Zlínského kraje, na kterých se na shromáždění shodli: „Vyzýváme vládu ČR, aby zlínskou aglomeraci zahrnula mezi ITI, a také žádáme přítomné zákonodárce za Zlínský kraj, aby podpořili finanční alokaci na metodu CLLD (tj. pro MAS) v minimální výši 35 mld. Kč na projekty z kohezní politiky, která bude uvedena v Dohodě o partnerství ČR s EU. “

 

Všichni přítomní zákonodárci přislíbili podporu při vyjednávání o výši přidělené částky a také vyjádřili souhlas se zařazením zlínské aglomerace do ITI. Pokud se tyto dva návrhy povedou uskutečnit, bude na tom venkov zase o něco lépe. A pokud se podaří zaujmout a zainteresovat poslance a senátory za Zlínský kraj při našich vyjednávání, bude to velmi dobrá zpráva pro náš region.