Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Rozpočet Zlínského kraje na rok 2023 je neambiciózní a doslova „projídá budoucnost“

Rozpočet Zlínského kraje na rok 2023 je neambiciózní a doslova „projídá budoucnost“

15. 12. 2022

Zlínský kraj: Rozpočet Zlínského kraje na rok 2023 má mnoho nedostatků. Jednak je navržen schodkově, dále nadmíru šetří na investicích a opravách a také na podpoře pro vlastní příspěvkové organizace, což není dobrým signálem, podobně jako navýšení běžných výdajů. Rozpočet se jeví jako udržovací, bez ambicí na rozvoj kraje.

Tomáš Pifka, předseda Zastupitelského klubu STAN

Tomáš Pifka, předseda Zastupitelského klubu STAN

Příjmy rozpočtu Zlínského kraje na rok 2023 činí dle návrhu 18,4 mld. Kč, kdežto výdaje 19,3 mld. Kč. Členové Zastupitelského klubu STAN se stavěli kriticky nejen k tomu, že schodek návrhu rozpočtu má být ve výši téměř 1 mld. Kč, ale také k dalším aspektům. „Například vlastní příjmy, které tvoří pouhých 5,7 mld. Kč, mohly být navrženy klidně mnohem vyšší.“ Podotýká Tomáš Pifka, předseda Zastupitelského klubu STAN. Převážnou většinu z nich totiž tvoří příjmy ze sdílených daní, jejichž potenciál v návrhu není dostatečně využit vzhledem k tomu, že aktuální výše inflace a DPH k tomu vybízí.

Výše kapitálových výdajů navrženého rozpočtu zase vypovídá o tom, jako by scházela připravenost na budoucí investice. Jejich výše je navržena na 2,6 mld. Kč, což je sotva 13 % celkových výdajů. Ušetřené peníze z minulosti jsou velkoryse používány na rádoby „prospěšné výdaje“, bez multiplikačního efektu. To je cesta špatná. Takto se dobrý hospodář nechová.  Je také k zamyšlení, zda je skutečně nutné investovat desítky miliard do SPZ Holešov nebo na pořizování elektromobilů pro Zlínský kraj.

Potenciál úspor bohužel také není plně využit. Milan Plesar, člen Zastupitelského klubu STAN k tomu uvádí: „Šetřit by se dalo více třeba na „repre“ fondech, propagaci a marketingu kraje, úsporách na osvětlení mrakodrapu či jiných budov ve vlastnictví kraje. V úvahu připadá také omezení zahraničních cest představitelů Zlínského kraje na minimum. Doba nás k tomu maximálně vybízí.“

Z výše uvedených důvodů členové Zastupitelského klubu STAN návrh rozpočtu v jeho celkové podobě při projednávání na Zastupitelstvu Zlínského kraje dne 12. 12. 2022 nepodpořili.

Autor: Marek Smetana